ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης θα επισκεφτούν την Πέμπτη 8 Ιουνίου το   Αττικό ζωολογικό πάρκο.

Το   καταπράσινο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο που μας εκπλήσσει -εμάς περισσότερο από τα παιδιά- με τα χιλιάδες ζώα, ερπετά και ψάρια του που συγκεντρώνονται στα περισσότερα από διακόσια στρέμματά του, καθώς και με τις νέες εκπλήξεις που κάθε τόσο ετοιμάζει.

Με έμφαση στο συνδυασμό ψυχαγωγίας και επιμόρφωσης, το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο,  προσφέρει στους επισκέπτες του ένα μοναδικό ταξίδι στις πέντε ηπείρους, μέσα από τη ζωή των 2000 ζώων – πρεσβευτών της ανάγκης προστασίας της βιοποικιλότητας- που φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του.

Σκοπός της επίσκεψής μας είναι οι μαθητές:

Να γνωρίσουν τον θαυμαστό κόσμο των ζώων.

Να ευαισθητοποιηθούν ως προς την ανάγκη προστασίας των υπό εξαφάνιση ειδών, του ζωικού βασιλείου.

Να διασκεδάσουν με τα ακροβατικά των δελφινιών.

Κατηγορία:  Χωρίς κατηγορία

ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΣΝΙΝΙΑ ΜΑΡΑΘΩΝΑ

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Πάρκων διοργανώνεται από την Europarc, την     Ομοσπονδία των Εθνικών Δρυμών και Πάρκων της Ευρώπη.

Γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 24 Μαΐου, γιατί αυτή την ημερομηνία του 1909 δημιουργήθηκαν τα πρώτα 9 εθνικά πάρκα στη Σουηδία.

Στα πλαίσια του εορτασμού θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στο Εθνικό  Πάρκο Σχινιά Μαραθώνα.

Το Εθνικό Πάρκο Σχινιά Μαραθώνα βρίσκεται    στην Αττική και στην πεδιάδα  του Μαραθώνα, στην ομώνυμη  περιοχή.

Απέχει από την Αθήνα  40 περίπου   χιλιόμετρα  ΒΑ  και    αποτελεί   το σημαντικότερο παράκτιο οικοσύστημα της Αττικής, ενώ παρουσιάζει και εξαιρετικό ενδιαφέρον ως τοπίο και βασίζεται σε μια ευαίσθητη υδατική ισορροπία..Η έκταση του είναι 13,84 τετρ.χλμ (συμπεριλαμβάνεται ο θαλάσσιος χώρος). Αποτελείται από το δάσος της Κουκουναριάς, το Μέγα Έλος, τη Χερσόνησο Κυνοσούρα, την ακτή και τη θαλάσσια ζώνη. Στο παρελθόν ο υγροβιότοπος αποτελούσε τμήμα του παράκτιου σταθμού επικοινωνιών Κάτω Σουλίου των ΗΠΑ (στην περιοχή και μέχρι τις αρχές του ΄90 λειτουργούσαν η Αμερικάνικη Βάση Ν. Μάκρης & Κάτω Σουλίου). Αποτελεί σημαντικό φυσικό και οικονομικό πόρο υπερτοπικής σημασίας καθώς κάθε χρόνο προσελκύει χιλιάδες επισκέπτες με σκοπό την αναψυχή (απόλαυση ακτών, κολύμπι, θαλάσσια σπορ στη συντριπτική τους πλειονότητα), την παρατήρηση πτηνών και την απόλαυση τοπίου.

Στόχος μας οι μαθητές να επισκεφτούν το δάσος της Κουκουναριάς και το  Μέγα Έλος .

⧫Να περπατήσουν μέσα στο δάσος, να παρατηρήσουν τα πεύκα και το πανέμορφο φυσικό περιβάλλον.

⧫Να γνωρίσουν το  Μέγα Έλος, να το παρατηρήσουν και σε συνδυασμό με το μάθημα της μελέτης περιβάλλοντος  να συζητήσουν για τα χαρακτηριστικά αυτού.

Κατηγορία:  Χωρίς κατηγορία