Τελευταίο θρανίο!

Μάι 202431

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Β τάξης Κατεύθυνσης: Γραμματική

Απρ 20247

Παρακάτω επισυνάπτονται αρχεία που αφορούν το μεγαλύτερο μέρος της γραμματικής (κοινή ύλη για Α και Β Λυκείου).

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Β τάξης Κατεύθυνσης: Άγνωστο και Συντακτικό

Απρ 20247

Ακολουθούν σημειώσεις συντακτικού και Άγνωστων κειμένων ( τα Άγνωστα αφορούν τους βασικούς όρους της πρότασης καθώς και τις ονοματικές και επιρρηματικές δευτερεύουσες προτάσεις).

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Κατεύθυνσης Β΄ τάξης: Μαντίθεος

Απρ 20247

Ακολουθούν αρχεία με μετάφραση, λεξιλογικά σχόλια, ποιητικά σχήματα και εργασίες όλων των ενοτήτων του Μαντιθέου.

ΛΑΤΙΝΙΚΑ Β ΤΑΞΗΣ: ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Φεβ 20245

Ακολουθούν αρχεία με τη γραμματική-συντακτική ανάλυση των κειμένων 1 έως 15, καθώς και με συνοδευτικές ασκήσεις.

Σε τι χρησιμεύει το “Τελευταίο Θρανίο!”

Ιαν 201219

Το “Τελευταίο Θρανίο!” είναι ένα ιστολόγιο το οποίο θα βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση των μαθημάτων μας. Εδώ, θα αναρτώνται διάφορα αρχεία σχετικά με όσα μαθαίνουμε στην τάξη και παράλληλα  θα διευκολυνθεί η διαδικτυακή επικοινωνία μας.

από κάτω από: Γενικές Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σε τι χρησιμεύει το “Τελευταίο Θρανίο!”

Η χαρά της ζωής και η ευτυχία είναι ο σκοπός της αγωγής“, S.A.Neil, School of Summerhill.

Ονομάζομαι Ευαγγελία Παλόγου, γεννήθηκα στην Αθήνα και εργάζομαι ως φιλόλογος. Οι σπουδές μου αφορούν κυρίως τον τομέα της παιδαγωγικής και της διδακτικής και η μεταπτυχιακή μου ειδίκευση καταπιάνεται με τις γνωσιακές επιστήμες. Η δουλειά μου μου αρέσει πολύ.

Δημιούργησα αυτό το ιστολόγιο τόσο για να διευκολύνω τους μαθητές στην καλύτερη δυνατή κατανόηση των μαθημάτων μου μέσα και από την επαφή με τα ερεθίσματα που παρέχει ένα πολυτροπικό περιβάλλον, όσο και για να συμβάλλω στην καλλιέργεια του “επικοινωνιακού γραμματισμού” μέσα από τη χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας.