Αγιασμός σχολικού έτους 2019-2020

στις 19:30 την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019

Έναρξη εγγραφών για τη σχολική χρονιά 2019-2020

Ευχές για καλή Ανάσταση

Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ Σαλαμίνας, εύχεται σε μαθητές/ τριες και συναδέλφους εκπαιδευτικούς καλή Ανάσταση!!!

beauty 2019

Την έκθεση beauty 2019, στο εκθεσιακό κέντρο Περιστερίου επισκέφτηκαν μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Β, Γ και Δ του τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Μακιγιάζ με ανοιξιάτικο αέρα

Τα κορίτσια της Δ-Αισθητικής εμπνέονται από την ανοιξιάτικη ατμόσφαιρα και δημιουργούν μακιγιάζ με φωτεινά χρώματα όλο λάμψη.

Μαθητική παρέλαση 25ης Μαρτίου

Χρόνια πολλά!!!

Υποδείγματα Αιτήσεων Πανελληνίων Εξετάσεων 2019

Παραθέτουμε τα τελικά υποδείγματα των αιτήσεων-δηλώσεων ΕΠΑΛ έτους 2019.

Υπόδειγμα-1

Υπόδειγμα-2

Υπόδειγμα-3

Η καταληκτική ημερομηνία είναι η 29η Μαρτίου 2019.

Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο πραγματοποίησαν οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ Σαλαμίνας την Τρίτη 12 Μαρτίου. Οι μόνιμες συλλογές και ειδικότερα η αίθουσα με το μηχανισμό των Αντικυθήρων και η αίθουσα με τις αμέτρητες όψεις του «Ωραίου» ενθουσίασαν τους μαθητές. Και καθώς ο καιρός γίνεται ανοιξιάτικος, σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλες εξορμήσεις!

Carnival face painting

Με άκρως καρναβαλική διάθεση οι μαθήτριες του τμήματος Αισθητικής προετοιμάζονται για το καρναβάλι…

“Microplastics” Μικρά πλαστικά – Μεγάλη ζημιά

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκότων και οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑΛ Σαλαμίνας  θα ήθελαν να ευχαριστήσουν την κυρία Χρυσή Καραπαναγιώτη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας, του Πανεπιστημίου Πατρών, και τους συνεργάτες της Υπ. Διδακτορες κ. Ανδρέα Τζαχρήστα και κ.  Νίκο Μουργκογιάννη, οι οποίοι την Παρασκευή 15-2-2009, στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο: «“Microplastics” Μικρά πλαστικά – Μεγάλη ζημιά», ενημέρωσαν τη σχολική κοινότητα και με μια σειρά διαδραστικών πειραμάτων που αφορούν στα μικροπλαστικά έδειξαν στους μαθητές και τους διδάσκοντες τους τι ορίζεται ως μικροπλαστικό αλλά κυρίως το βαθμό επιβάρυνσης των υδάτινων οικοσυστημάτων από αυτά. Με αυτό τον τρόπο αναδείχθηκε η σημασία της μείωσης της χρήσης των πλαστικών μιας χρήσης στην καθημερινή μας ζωή και η προαγωγή εναλλακτικών μορφών κατανάλωσης.