Διάφορες Εκπ/κες Δράσεις-Προγράμματα

Διάφορες Εκπαιδευτικές Δράσεις – Προγράμματα συγκεντρωμένα στην  λίστα που ακολουθεί :

Κατηγορίες: Δραστηριότητες/Διαγωνισμοί | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάφορες Εκπ/κες Δράσεις-Προγράμματα

«Σχολική Ασφάλεια και Υγιεινή: Ένα σημαντικό κεφάλαιο στην αγωγή υγείας»:

Η Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας  (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.), σύλλογος μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, που εκπροσωπεί εκπαιδευτικούς και στελέχη της εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων, επιστήμονες, ερευνητές και ειδικούς που έχουν ως κοινό ενδιαφέρον το σχεδιασμό, την υλοποίηση, την αξιολόγηση και τηνπροώθηση, καινοτόμων δράσεων και πρακτικών στην Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στο πλαίσιο των δωρεάν επιμορφωτικών δράσεων προς τα μέλη της, απευθύνει πρόσκληση υποβολής αιτήσεων παρακολούθησης του παρακάτω εξ ολοκλήρου από απόσταση επιμορφωτικού προγράμματός της:

Σχ Ασφάλεια και Υγιεινή

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Σχολική Ασφάλεια και Υγιεινή: Ένα σημαντικό κεφάλαιο στην αγωγή υγείας»:

Ένα Ξεχωριστό Μουσικό Ταξίδι Στην Υδρόγειο

Έγκριση υλοποίησης  μουσικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Ένα ξεχωριστό μουσικό ταξίδι στην Υδρόγειο» .  Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μουσικές παραστάσεις στις αίθουσες εκδηλώσεων των σχολικών μονάδων ή σε άλλους διαθέσιμους ανοικτούς ή κλειστούς χώρους, καθώς και σεμινάρια και διαλέξεις (με προβολή διαφανειών, DVD και ακρόαση μουσικών CD) για ενημέρωση, εκπαίδευση και πληροφόρηση στους
ενδιαφερόμενους για το πρόγραμμα εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων. Με τη βοήθεια τουεγκεκριμένου αυτού προγράμματος που αφορά στις σχολικές μονάδες ΠΕ και ΔΕ της χώρας, οι μαθητέςέχουν την δυνατότητα να γνωρίσουν και να κατανοήσουν σφαιρικά το μουσικό και λαϊκό πολιτισμόδιαφόρων χωρών του κόσμου και να αποκτήσουν μια προσωπική εμπειρία η οποία θα τους ωφελήσει σεκαλλιτεχνικό, παιδαγωγικό και μορφωτικό επίπεδο.

Έγκριση Προγρ/τος-ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΥΔΡΟΓΕΙΟ

Ενα ταξίδι στην Υδρόγειο_signed

Κατηγορίες: Δραστηριότητες/Διαγωνισμοί | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα Ξεχωριστό Μουσικό Ταξίδι Στην Υδρόγειο

Επιμορφωτικά σεμινάρια της Ε.Ε.Φ.

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο ΑΙΓΑΙΟΥ υλοποιεί και για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 μοριοδοτούμενο επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα  «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση».

Μοριοδοτούμενο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα ΣΔΕ 2017-2018-1

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμορφωτικά σεμινάρια της Ε.Ε.Φ.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Η «ΑΚΑΔΗΜΙΑ – Δομή Δια Βίου Μάθησης Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης», ξεκινά για δεύτερη χρονιά με πρώτη διάλεξη την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2017.  Το πρόγραμμα υλοποιείται ταυτόχρονα στη Δράμα, Καβάλα, Ξάνθη, Ροδόπη και Έβρο. Για την Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας έχουν προγραμματιστεί οι θεματικές ενότητες: Περισσότερες Πληροφορίες

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Σεμινάριο για το Κινηματογραφικό Σενάριο στην Εκπαίδευση.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας,

εγκαινιάζοντας  έναν κύκλο  σεμιναρίων σχετικών με την Τέχνη στην Εκπαίδευση,

προσκαλεί τους συναδέλφους όλων των ειδικοτήτων,

το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2017,

στο Θεατράκι της Στέγης Φίλων Γραμμάτων και Τεχνών,

στο σεμινάριο για το κινηματογραφικό σενάριο

από τον κ. Παναγιώτη Ιωσηφέλη, σεναριογράφο και καθηγητή του Τμήματος Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ, με τίτλο

“Σεναριακός λόγος : προσεγγίζοντας τη συγγραφή οπτικοακουστικών αφηγήσεων”

Συνέχεια

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεμινάριο για το Κινηματογραφικό Σενάριο στην Εκπαίδευση.

Κατηγορίες: Καλλιτεχνικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση βιβλίων της συγγραφέως εφηβικής λογοτεχνίας Ελένης Δικαίου στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας

Επιμορφωτικό Σεμινάριο «ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ERASΜUS»

Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Καβάλας σε συνεργασία με τις ΔιευθύνσειςΠρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας πρόκειται να διοργανώσει έναεπιμορφωτικό σεμινάριο με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με το Πρόγραμμα   Erasmus+.
Το σεμινάριο απευθύνεται  Εrasmus.

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμορφωτικό Σεμινάριο «ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ERASΜUS»

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Για τέταρτη συνεχή χρονιά, ξεκινά το συναρπαστικό ταξίδι του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο οποίος διοργανώνεται από τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas. O Διαγωνισμός αφορά :

Πανελλήνιος   Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Αφίσα διαγωνισμού.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες/Διαγωνισμοί | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Πανελλήνιο Συνέδριο «Διδακτικής, Παιδαγωγικής και ΤΠΕ».

Αποτέλεσμα εικόνας για καβαλα

1 ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής, Παιδαγωγικής και Τεχνολογίες της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών 8-10 Δεκεμβρίου 2017,

Καβάλα

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ     ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ :    Πρόγραμμα Συνεδρίου 2017

Κατηγορίες: Σεμινάρια/Συνέδρια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνιο Συνέδριο «Διδακτικής, Παιδαγωγικής και ΤΠΕ».