Βελτίωση της ελκυστικότητας και της αποτελεσματικότητας της Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Α. ΣΑΛΩΝΙΔΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ  ΠΕ12 -ΦΥΣΙΚΩΝ ΡΑΔΙΟΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ

Περίληψη

Η ΔΤΕΕ προβλέπεται να παίξει ουσιαστικό ρόλο στην αντιμετώπιση του προβλήματος της οικονομικής κρίσης και στην πραγματική ανάπτυξη της χώρας μας. Είναι  λοιπόν η κατάλληλη στιγμή για τον επανασχεδιασμό της με στόχο της αύξηση της αποτελεσματικότητας της. Πρώτα  από όλα θα πρέπει να ξεκαθαριστούν οι στόχοι της και οι βασικές αρχές της, στις οποίες θα πρέπει να μείνουμε πιστά προσκολλημένοι σε κάθε απόπειρα αλλαγής, προσαρμογής ή μεταρρύθμισης. Θα πρέπει να καταβληθεί προσπάθεια, παράλληλα με την βελτίωση της αποτελεσματικότητας της, να αυξηθεί και η ελκυστικότητα της ώστε να αποκτήσει τη θέση και την αναγνώριση που της αξίζει μέσα στην ελληνική κοινωνία. Προτείνονται παρεμβάσεις στον τρόπο Διοίκησης της Τεχνικής Εκπ/σης,  εξατομικευμένη αντιμετώπιση των θεμάτων φοίτησης  που αφορούν τους μαθητές, παροχή πολλαπλών ευκαιριών κατά την εκπαιδευτική διαδρομή και τρόποι βελτίωσης της  εικόνας της ΔΤΕΕ στην κοινωνία.