ΝΕΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΝΕΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΣΤΟ ΕΠΑ.Λ ΣΚΟΠΕΛΟΥ

Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι στο ΕΠΑ.Λ Σκοπέλου, θα λειτουργήσουν από το σχολικό έτος 2024-2025 οι ακόλουθοι τομείς:

• Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας. Πρόκειται για έναν τομέα που λειτουργεί πρώτη φορά στη Σκόπελο, ο οποίος, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των μαθητών, στη Γ’ τάξη οδηγεί μεταξύ άλλων, στις ειδικότητες της Αισθητικής και Κομμωτικής τέχνης.
  • Διοίκησης και Οικονομίας, με ειδικότητα «Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων» (στη Γ’ τάξη).

Το Επαγγελματικό Λύκειο τα τελευταία χρόνια αποτελεί μια σταθερά αυξανόμενη προτίμηση για πολλούς μαθητές, οι οποίοι επιθυμούν να εκπαιδευτούν σε τεχνικές δεξιότητες και να λάβουν Επαγγελματική Εκπαίδευση. Η φοίτησή τους ξεκινά, είτε ολοκληρώνοντας  την εκπαίδευσή τους στο Γυμνάσιο, οπότε εισάγονται στην Α΄ Τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου, είτε ολοκληρώνοντας τη φοίτησή τους στην Α΄ Τάξη του Γενικού Λυκείου, οπότε εισάγονται σε αυτή την περίπτωση στη Β΄ Τάξη του Επαγγελματικού Λυκείου, επιλέγοντας τον τομέα που επιθυμούν.

Ωστόσο, το ΕΠΑ.Λ δεν απευθύνεται μόνο σε μαθητές, αλλά και σε απόφοιτους Λυκείου, ανεξαρτήτως ηλικίας, που επιθυμούν να αποκτήσουν μία επιπλέον επαγγελματική κατάρτιση.

Οι απόφοιτοι Λυκείου (ΓΕΛ ή ΕΠΑ.Λ) εγγράφονται στη Β’ Λυκείου και παρακολουθούν μόνο τα μαθήματα του τομέα και στη Γ’ Λυκείου μόνο της ειδικότητας (23 ώρες), έτσι ώστε να αποκτήσουν Πτυχίο.

Στην ερώτηση γιατί ένας μαθητής ή απόφοιτος να επιλέξει το ΕΠΑ.Λ, η απάντηση είναι πως με το πέρας της φοίτησής του, έχει τη δυνατότητα αναλόγως να λάβει:

• απολυτήριο ισότιμο με αυτό του Γενικού Λυκείου (μαθητής)
  • πτυχίο ειδικότητας επιπέδου τέσσερα (4) του εθνικού πλαισίου προσόντων(μαθητής-απόφοιτος)
  • πτυχίο ειδικότητας πέντε (5) του εθνικού πλαισίου προσόντων, με το «Μεταλυκειακό έτος-τάξη Μαθητείας», (προαιρετικό) / (μαθητής-απόφοιτος)
  • παράλληλα, μπορεί να διεκδικήσει και την εισαγωγή του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω των Πανελλαδικών Εξετάσεων (μαθητής-απόφοιτος).

Επιπλέον, για τους απόφοιτους των Επαγγελματικών Λυκείων:

• προσφέρονται εκπαιδευτικά και επαγγελματικά εφόδια που περιορίζουν τις κοινωνικές ανισότητες,
  • μειώνεται η ανεργία,
  • αυξάνονται οι δυνατότητες απασχόλησης και
  • εξασφαλίζονται εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα.

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των ενδιαφερομένων στο ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr).

Πληροφορίες στο τηλ. 2424033950 του ΕΠΑ.Λ Σκοπέλου

Καταληκτικά, πρέπει να επισημανθεί η αναγκαιότητα ευαισθητοποίησης και στήριξης της όλης προσπάθειας, προκειμένου να αναδειχθεί και να αναβαθμιστεί το Επαγγελματικό Λύκειο Σκοπέλου.

Η Διευθύντρια του ΕΠΑ.Λ Σκοπέλου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

ΕΥΧΕΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-24 ΩΡΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΠΑΛ ΣΚΟΠΕΛΟΥ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. (Έκθεση αξιολόγησης 2020-2021)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

IΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ. (Στόχος αξιολόγησης 2021-2022)

ΕΟΔΥ Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι _ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Διδακτική επίσκεψη του ΕΠΑΛ Σκοπέλου

Θεσμός Μαθητείας

ΘΕΜΑ: «Αιτήσεις αποφοίτων του ΕΠΑΛ Σκοπέλου για το πρόγραμμα μαθητείας»

Ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ Σκοπέλου κος Φίλιππος Λεμονής μαθηματικός, γνωστοποιεί ότι οι απόφοιτοι παρελθόντων ετών του ΕΠΑΛ Σκοπέλου, μπορούν να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους για τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Μαθητείας (4ο έτος Μαθητείας), με σκοπό να αποκτήσουν μετά από την επιτυχή ολοκλήρωση της μαθητείας και εξετάσεις πιστοποίησης, πτυχίο επαγγελματικών προσόντων επιπέδου 5.

Κατά τη διάρκεια της μαθητείας, οι μαθητευόμενοι απασχολούνται 4 ημέρες σε εργοδότη και 1 ημέρα παρακολουθούν μαθήματα εργαστηριακά στο ΕΠΑΛ. Οι μαθητευόμενοι αμείβονται με το 75% του μισθού του ανειδίκευτου εργάτη έχοντας ασφαλιστική κάλυψη. Περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν αν αναζητήσουν στην εγκύκλιο με την ΚΥΑ αριθ. Φ7/136312/Δ4/11-08-2017,(ΦΕΚ 2859/τ.Β’/21-08-2017).

Η ειδικότητα που καλύπτει το ΕΠΑΛ Σκοπέλου είναι :

• Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τη διεύθυνση του ΕΠΑΛ Σκοπέλου και συγκεκριμένα με την υπεύθυνη μαθητείας, αναπληρώτρια διευθύντρια κα Ευαγγελία Κεχαγιά  οικονομολόγο στις παρακάτω ώρες: καθημερινά από 15:10 μέχρι 18:00.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 24240-33950

Ο Δ/ντής