entellaki's blog

Φεβ 201422

1) Μια διδακτική και επίκαιρη ιστορία

2) Μια υπέροχη διαφήμηση μήνυμα ζωής

Μερικές φορές οι διαφημίσεις μπορούν να γίνουν πραγματικά υπέροχες. Ανεξάρτητα από το προϊόν που προβάλλει η συγκεκριμένη διαφήμιση αγγίζει τις αισθήσεις και δίνει ένα μήνυμα ζωής, ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψιν ότι προβάλλεται στη Νότια Αφρική. Εξάλλου… ουδέν κακόν αμιγές καλού.

Το τεστ του δεξιού ποδιού

Φεβ 201420

Το τεστ του δεξιού ποδιού

Δοκιμάστε το, δεν θα το πιστεύετε… Όσο και να προσπαθήσετε δεν θα καταφέρετε να αλλάξετε το αποτέλεσμα.
Ακολουθήστε τα παρακάτω απλά βήματα.

1. Όπως κάθεστε στο γραφείο σας, σηκώστε το δεξί σας πόδι από το πάτωμα και κάντε κύκλους δεξιόστροφα, όπως οι δείχτες ενός ρολογιού.

2. Ενώ κάνετε τους κύκλους με το δεξί πόδι (στην φορά των δειχτών του ρολογιού), γράψτε τον αριθμό 6 στον αέρα με το δεξί χέρι σας.

Το πόδι σας τότε θα αλλάξει κατεύθυνση!!!

Τι θέλω να ζητήσω από το Θεό

Νοέ 201211

Έκθεση από μαθητή Δευτέρας δημοτικού με θέμα: ” Τι θέλω να ζητήσω από το Θεό”.

“Θεέ μου, απόψε σου ζητώ κάτι που το θέλω παρά πολύ. Θέλω να με κάνεις τηλεόραση. Θέλω να πάρω τη θέση της τηλεόρασης που είναι στο σπίτι μου. Να έχω το δικό μου χώρο . Να έχω την οικογένεια μου γύρω από έμενα. Να με παίρνουν στα σοβαρά όταν μίλα. Θέλω να είμαι το κέντρο της προσοχής και να με ακούνε οι άλλοι χωρίς διακοπές η ερωτήσεις. Θέλω να έχω την ιδία φροντίδα που έχει η τηλεόραση όταν δε λειτούργει. Όταν είμαι τηλεόραση, αχώ τη παρέα του πατερά μου όταν έρχεται σπίτι από τη δουλεία ακόμα κι αν είναι κουρασμένος. Και θέλω τη μαμά μου να με θέλει όταν είναι λυπημένη και στενοχωρημένη, αντί να με αγνοεί… Θέλω τ’ αδέλφια μου να μαλώνουν για το ποιος θα παίρνει ώρες μαζί μου. Θέλω να νιώθω ότι η οικογένεια μου αφήνει τα πάντα στην άκρη, ποτέ, μόνο και μόνο για να περάσει λίγο χρόνο με μένα. Και τελευταίο, κάνε με έτσι ώστε να τους κάνω όλους ευτυχισμένους και χαρούμενους. Θεέ μου δε ζητώ πολλά..θέλω μόνο να γίνω σα μια τηλεόραση!!”

Τη δασκάλα (που βαθμολογούσε) την έκανε να κλάψει.

Ο σύζυγός της που μόλις είχε μπει στο σπίτι, τη ρώτησε “Τι συμβαίνει;”

Αυτή απάντησε. “Διάβασε αυτή την έκθεση, την έχει γράψει ένας μαθητής μου.”

Ο σύζυγος είπε:.”Θεέ μου, το καημένο το παιδί. Τι αδιάφοροι γονείς είναι αυτοί!

Τότε αυτή τον κοίταξε και είπε: “Αυτή η έκθεση είναι του γιού μας!..

Hello world!

Νοέ 201211

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.