ΝΤΑΝΤΑΜΗ ΕΛΕΝΗ

7ο συνέδριο Βιολογίας στην εκπαίδευση

Δεκ 202318

poster web 724x1024 1

από κάτω από: Ενημέρωση για θέματα Βιολογίας | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 7ο συνέδριο Βιολογίας στην εκπαίδευση

Ασθενής Dusseldorf: Θεραπεία του AIDS (άρθρο στα αγγλικά)

Δεκ 202318

IsthereacureforHIVandAIDS

5th person confirmed to be cured of HIV

The Dusseldorf patient is latest to be rid of HIV with no signs of return.

February 20, 2023, 6:01 PM

Researchers are announcing that a 53-year-old man in Germany has been cured of HIV.

Referred to as “the Dusseldorf patient” to protect his privacy, researchers said he is the fifth confirmed case of an HIV cure. Although the details of his successful treatment were first announced at a conference in 2019, researchers could not confirm he had been officially cured at that time.

Today, researchers announced the Dusseldorf patient still has no detectable virus in his body, even after stopping his HIV medication four years ago.

από κάτω από: Επιστημονικά άρθρα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασθενής Dusseldorf: Θεραπεία του AIDS (άρθρο στα αγγλικά)

Αντιγραφή DNA

Δεκ 202316

DNA ligase

Στο 2ο Κεφάλαιο του Β τεύχους της ύλης της Γ’ Λυκείου θα ασχοληθούμε με την διαιώνιση και την έκφραση της γενετικής πληροφορίας. Στο παρόν άρθρο θα βρείτε ένα βίντεο που περιγράφει τα βήματα της αντιγραφής του γενετικού υλικού, καθώς και μεθοδολογία για την επίλυση των ασκήσεων της αντιγραφής του DNA.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ

Video αντιγραφής

Διαδραστικό e me content

από κάτω από: Γ Λυκείου | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αντιγραφή DNA

Επίσκεψη υποψήφιων διδακτόρων Βιοχημείας στο ΓΕΛ Πλατυκάμπου

Δεκ 20239

409756609 361953109684841 1398175426009522888 n

Διάδοση επιστήμης σε μαθητές

Το Λύκειο Πλατυκάμπου την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον Πρόεδρο του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Καθηγητή Δρ. Δημήτριο Καρπούζα συνοδευόμενο από τέσσερις ερευνήτριες. Πρόκειται για υποψήφιες διδάκτορες Μοριακής Βιολογίας και Μικροβιολογίας του Ευρωπαϊκού προγράμματος «ARISTO», υπότροφους Marie Curie προερχόμενες από διάφορες χώρες και συγκεκριμένα Ιταλία, Κόστα Ρίκα, Ιράν και Ελλάδα. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση των μαθητών με την ακαδημαϊκή και βιομηχανική πλευρά της έρευνας, αλλά και με τη σκιαγράφηση της καθημερινότητας του ερευνητή.

Αρχικά, αναλύθηκαν τα ερευνητικά ενδιαφέροντα των υποψήφιων διδακτόρων, η ζωή τους ως ερευνήτριες, εξήγησαν την απόφαση τους να ακολουθήσουν καριέρα στον ερευνητικό τομέα καθώς και τους μελλοντικούς επαγγελματικούς τους στόχους.

Την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ομιλία που έγινε στην αγγλική γλώσσα παρακολούθησαν οι μαθητές της Β’ Λυκείου, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά θέτοντας αρκετά ερωτήματα που αφορούσαν το σχεδιασμό σπουδών μέχρι να φτάσει ένας φοιτητής σε αυτό το επίπεδο, την ίδια τη διαδικασία της εκπόνησης ενός διδακτορικού, στην αφοσίωση του ερευνητή, τους επαγγελματικούς ορίζοντες που ανοίγονται με το πέρας της διατριβής. Σημαντικά σημεία ήταν η αγάπη που έδειξαν όλοι οι ερευνητές για την απασχόλησή τους με την έρευνα κι ο ενθουσιασμός που μετέδωσαν στους μαθητές μας.

Ο διευθυντής κι ο σύλλογος διδασκόντων του Λυκείου Πλατυκάμπου ευχαριστεί θερμά τους επισκέπτες για την πολύ ενδιαφέρουσα συνομιλία.

από κάτω από: Δράσεις του ΓΕΛ Πλατυκαμπου | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη υποψήφιων διδακτόρων Βιοχημείας στο ΓΕΛ Πλατυκάμπου