ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Tην Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Αρχιλόχου Πάρου, σεμινάριο για την Ασφάλεια του Διαδικτύου που διοργανώθηκε από το Σύλλογο του Σχολείου μας με προσκεκλημένη την Σχολική Σύμβουλο Γαλλικής Νοτίου Αιγαίου και Πιστοποιημένο Στέλεχος του Διαδικτύου κ. Ευτυχία Νικολακοπούλου. Σε μια από τις ανακαινισμένες αίθουσες με τον απαραίτητο εξοπλισμό, σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς μας που παρακολούθησαν την  ομιλία της, η σύμβουλος  παρουσίασε τα οφέλη αλλά και τις επιπτώσεις μιας υπερβολικής χρήσης του διαδικτύου που οδηγούν στην εξάρτηση και τον εθισμό. Εξήγησε στους μαθητές ότι μόνο οι ίδιοι μπορούν να προστατέψουν τον εαυτό τους μετά από την ενημέρωση που θα δεχόντουσαν. Το διαδίκτυο, όπως είπε, είναι εθιστικό και αποσπά την προσοχή και τη σκέψη σε περίπου μια ώρα μετά από το ξεκίνημα της χρήσης του. Γι αυτό θα πρέπει όταν κάνουμε κάποια εργασία, να μην το χρησιμοποιούμε. Τόνισε δε την επικινδυνότητα των κινητών όταν μετακινούμαστε, αλλά και των selfies όταν αυτά γίνονται απερίσκεπτα και σε ακατάλληλα σημεία. Αναφέρθηκε επίσης στην βλαβερότητα για την οικιακή οικονομία και την οικογένεια, των τυχερών παιχνιδιών στο σπίτι από μικρούς και μεγάλους. Στη συνέχεια ανέπτυξε τις επιπτώσεις του  facebook στο συναίσθημα καθώς και στις σχέσεις των μαθητών με τους γνωστούς και άγνωστους φίλους. Και συνέχισε ότι η ενασχόληση με τα κοινωνικά δίκτυα είναι διασκεδαστική αλλά ορισμένες φορές μπορεί να μας επηρεάσει αρνητικά και να φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Ζήτησε από τους μαθητές ο καθένας να σκεφτεί προσωπικά τι λάθη έχει κάνει με το internet και πως μπορεί να τα διορθώσει με τον προσωπικό του αγώνα. Στο τέλος της ομιλίας προβλήθηκε βίντεο από το saferinternetkids με μαγνητοσκοπημένες και εικονογραφημένες οδηγίες για την ασφάλεια του διαδικτύου. Οι μαθητές χειροκρότησαν την ομιλία και αφού ευχήθηκαν ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ έφυγαν από το σχολείο τους ικανοποιημένοι και σκεπτικοί.