Την Τετάρτη 26 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας, με τίτλο “Ονειρικό ταξίδι στο κόσμο”. Η εκδήλωση ήταν γεμάτη συγκίνηση και χαρά, προσφέροντας στους παρευρισκόμενους αξέχαστες…
“Συνεργασία για τη Φιλοζωία: Τοποθέτηση Ταΐστρας και Κουτιού ‘No Kaka’ στην Ασίνη”
Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας στις 4 Απριλίου, το σχολείο μας συνεργάστηκε με τον πρόεδρο του όμορου χωριού της Ασίνης, κ. Παναγιώτη Κωστόπουλο, για την τοποθέτηση ταΐστρας/ποτίστρας σε κεντρικό σημείο…
Παιχνίδι για το μάθημα του ΣΕΠ
Το Kahoot είναι μια διαδικτυακή πλατφόρμα παιχνιδιού γνώσεων που επιτρέπει σε χρήστες να δημιουργούν, να παίζουν και να μοιράζονται κουίζ και διαδραστικά παιχνίδια σε πραγματικό χρόνο. Πρόκειται για ένα εργαλείο που μετατρέπει τη μάθηση σε…
Διασχολική Εφημερίδα: 3ο Τεύχος Δίκτυο Σχολείων e-τύπος
Στα πλαίσια του προγράμματος “ E twinnign: Η Εφημερίδα μας….ταξιδεύει”, δημοσιεύουμε το 3ο τεύχος της διασχολικής μας εφημερίδας. Το τρίτο τεύχος του δικτύου e-τύπος περιλαμβάνει τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν από τις…
Παγκόσμια ημέρα οικογένειας
Στις 15/5, στο σχολείο μας, γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα της Οικογένειας με μια ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική δράση της οποίας το συντονισμό είχε η κα Πιάκου Βάνα (Κοινωνική Λειτουργός). Αναπτύχθηκε συζήτηση με τους…
Ημερήσια Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Πάτρα
Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή στην Πάτρα. Η εκδρομή περιελάμβανε επίσκεψη στο οινοποιείο ACHAIA CLAUSS στο οποίο παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα ως προς τη διαδικασία…
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΉ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ
Στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας αδέσποτων ζώων (4 Απριλίου 2024) επισκέφθηκαν το σχολείο μας την Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, η κ. Ξύδη Σοφία Αντιδήμαρχος Παιδείας και υπεύθυνη για τη διαχείριση θεμάτων σχετικών…
Podcast: Συνέντευξη με την ποιήτρια Αναστασία Γκίτση
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο την 21η Μαρτίου, είχαμε την τιμή και τη χαρά να γνωρίσουμε την ποιήτρια Αναστασία Γκίτση. Σε αυτό το πολύ όμορφο…