ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Από το 2009 που ξεκίνησε η οικονομική κρίση στην Ελλάδα και με τη πάροδο των χρόνων γιγαντώθηκε, οι Στρατιωτικές Σχολές και τα Σώματα Ασφαλείας εδραιώθηκαν ως μερικές από τις δημοφιλέστερες επιλογές επαγγελματικής αποκατάστασης. Οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών εξετάσεων αλλά και πολλοί άλλοι πτυχιούχοι μέσω προκηρύξεων, στρέφονται έτσι στις μοναδικές σχολές που παρέχουν άμεση και βέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση .

Για την εισαγωγή στις Στρατιωτικές σχολές στις σχολές της Αστυνομίας στις σχολές της Πυροσβεστικής στις ακαδημίες του εμπορικού Ναυτικού και στη σχολή του Λιμενικού σώματος οι υποψήφιοι (ανεξάρτητα φύλου) περνούν από αθλητικές δοκιμασίες. Αυτές αποτελούν το 3ο στάδιο των προκαταρκτικών εξετάσεων μετά τα ψυχοτεχνικά τεστ και την υγειονομική εξέταση . Συγκεκριμένα οι υποψήφιοι υποχρεούνται να πετύχουν ένα προκαθορισμένο κατώτατο όριο επίδοσης για κάθε αγώνισμα. Αν οι επιδόσεις τους είναι εντός ορίων για όλα τα αγωνίσματα, τότε αυτόματα αποκτούν το «δικαίωμα επιλογής» για τις σχολές αυτές. Αν οι επιδόσεις τους είναι εκτός των προκαθορισμένων κατώτατων ορίων (έστω και σε ένα από τα εξεταζόμενα αγωνίσματα) τότε αυτόματα χάνουν τη δυνατότητα εισαγωγής στις παραπάνω σχολές, ακόμα και αν η βαθμολογία τους είναι πάνω από τις βάσεις των (τελευταίος εισακτέος)

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ