Αγαπάμε την Τεχνολογία και την Κρήτη!Ενεεγυλ Ηρακλείου

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 05-04-2021

Οι μαθητές του τμήματος Γενικής Παιδείας (Γ1/Γ2) Λυκείου του ΕΝΕΕΓΥΛ Ηρακλείου, δημιούργησαν μια εφαρμογή διαδικτύου

χρησιμοποιώντας το δωρεάν λογισμικό Επαυξημένης Πραγματικότητας Metaverse Studio, το οποίο ενδείκνυται για τη δημιουργία έργων για κινητά και τάμπλετ.

Έτσι, στα πλαίσια του μαθήματος “Εισαγωγή στις Αρχές Επιστήμης των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών ” και σε διάρκεια περίπου 10 διδακτικών ωρών, τα παιδιά γνώρισαν αυτό το καινούριο εργαλείο και το αξιοποίησαν δημιουργώντας μια διαδραστική  αυτοπαρουσίαση των σημαντικών προσωπικοτήτων της Τεχνολογίας των Υπολογιστών, με χρήση εικόνας και ομιλίας, σε ελληνική και αγγλική γλώσσα. Ταυτόχρονα, μέσα από την εφαρμογή αυτή  απευθύνουν μια γενική πρόσκληση στην Κρήτη, προβάλλοντας τα αξιοθέατά, τα τραγούδια και τα παραδοσιακά φαγητά του νησιού, μέσα από όμορφα σχετικά βιντεάκια.

Μπορείτε να επισκεφτείτε την εφαρμογή “Αγαπάμε την Τεχνολογία και την Κρήτη”, κατεβάζοντας από App Store ή Google Play σε κινητό ή τάμπλετ τη δωρεάν εφαρμογή Metaverse. Στη συνέχεια μπορείτε να σκανάρετε μέσω του Metaverse την παρακάτω εικόνα που παρουσιάζει το QR Code του έργου. Ακόμα μπορείτε να επισκεφτείτε την διεύθυνση  https://mtvrs.io/WiltedJauntyGroundhog για περισσότερες πληροφορίες.

Νοηματική Γλώσσα με “Handtalk”

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 01-11-2020

Χρησιμοποιήστε το εργαλείο “Handtalk” , το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε δωρεάν στο κινητό σας,

για να μεταφράσετε κείμενο στη νοηματική γλώσσα. Δείτε παρακάτω 2 παραδείγματα:

Δημιουργία και Επεξεργασία Βίντεο

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 01-11-2020

Οι ξεχωριστοί μας μαθητές δημιούργησαν 2 ακόμη εξαιρετικά βίντεο αφιερωμένα στα αξιοθέατα και τα φαγητά της Κρήτης.

Η εφαρμογή που χρησιμοποίησαν ήταν το δωρεάν και online εργαλείο “Animoto”

Εκπαιδευτικά Παιχνίδια -EEEEK Χανίων

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-05-2020

Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο για να βρείτε στο διαδίκτυο και για να δοκιμάσετε ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά παιχνίδια από την ιστοσελίδα emathima:

Επεξεργασία Εικόνας

Κατέβασμα και Αποθήκευση Εικόνας

Δημιουργία Αρχείων Βίντεο, εύκολα και γρήγορα- ΕΕΕΕΚ Χανίων

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-05-2020

Με το online και εντελώς δωρεάν εργαλείο “Animoto” μπορείτε να δημιουργήσετε πολύ όμορφα βιντεάκια που θα αποτελούνται από τις αγαπημένες σας φωτογραφίες, “ντυμένες” με ένα αρχείο ήχου της επιλογής σας.
Η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη και ενδιαφέρουσα και ακολουθώντας τις παρακάτω βασικές οδηγίες θα είστε σε θέση να
απολαύσετε τη δημιουργία ενός ή περισσότερων βίντεο, τόσο για εκπαιδευτικούς όσο και για ψυχαγωγικούς σκοπούς.
Παρακάτω, παρατίθενται 2 δημιουργίες των μαθητών μας σχετικά με το νησί της Κρήτης και το Ναυτικό Μουσείο Χανίων:

“Ναυτικό Μουσείο Χανίων”, από την Ειρήνη

“Κρήτη”, από τον Μανώλη

Πληροφορική- «Ψηφιακός Καραγκιόζης» – ΕΝΕΕΓΥΛ Ρεθύμνου

Συγγραφέας: ΜΟΥΔΑΤΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-05-2020

Μάθημα Πληροφορικής – «Καραγκιόζης»

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής οι μαθητές του Τμήματος Γ1 είχαν φέτος την ευκαιρία να δημιουργήσουν τον «Ψηφιακό Καραγκιόζη». Καθώς ο Καραγκιόζης αποτελεί αγαπημένο ήρωα των περισσότερων μαθητών της τάξης, επέλεξαν να «γυρίσουν» ένα επεισόδιο του με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιήθηκε από τους μαθητές είναι το «Eshadow» http://www.eshadow.gr/  το οποίο έχει δημιουργηθεί μάλιστα από τους φοιτητές του Πολυτεχνείου Κρήτης και χρησιμοποιείται για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ

Εργαστήριο Μαθηματικών-Πληροφορικής ΕΕΕΕΚ Ρεθύμνου

Μαθαίνω Μαθηματικά με Εκπαιδευτικά Προγράμματα στον Υπολογιστή
Κάθε εβδομάδα δίνεται η δυνατότητα μιας πολύ ενδιαφέρουσας συνεργασίας μεταξύ του εργαστηρίου των Μαθηματικών και του Εργαστηρίου της Πληροφορικής. Κατά τη διάρκεια αυτής της διδακτικής ώρας τα παιδιά μπορούν να παρακολουθήσουν ένα άκρως διαδραστικό και ενδιαφέρον μάθημα, όπου η παράδοση της νέας διδακτικής ενότητας περιλαμβάνει την πρακτική της εφαρμογή μέσα από τη χρήση ηλεκτρονικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε μορφή παιχνιδιού.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ

Καλημέρα κόσμε!