πρακτική άσκηση ΚΣΕ

Καλησπέρα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο πρακτική άσκηση ΚΣΕ

3 Δεκέμβρη

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στις 3 Δεκεμβρίου, το σχολείο μας διοργάνωσε σήμερα 01/12/2017, εκδήλωση στην κεντρική πλατεία της πόλης μας, σε συνεργασία με το 24ο δημοτικό.

Σκοπός των μαθητών και των εκπαιδευτικών και των δύο σχολικών μονάδων ήταν η ευαισθητοποίηση και η ενημέρωση τόσο της εκπαιδευτικής κοινότητας, όσο και των συμπολιτών  μας  για τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία.

Κυρίως όμως, μέσα από τη δράση αυτή θελήσαμε να υπενθυμίσουμε ότι  η ουσιαστική συμμετοχή των ΑμεΑ σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής επιτυγχάνεται μόνο με έναν τρόπο: την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Ας μην ξεχνάμε ότι η Αναπηρία δεν είναι στίγμα, δεν είναι αρρώστια, δεν είναι απόκλιση, αλλά κατάσταση, στην οποία δυνητικά ο καθένας μπορεί να βρεθεί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3 Δεκέμβρη

Καλημέρα κόσμε!