Αγαπητοί μαθητές για το μήνα Νοέμβριο η εργασία σας αφορά τη Γεωμετρία.

Εργασία Νοεμβρίου

Θα την παραδώσετε αρχές Δεκεμβρίου.

Βάλτε τα δυνατά σας.

εξετάσεις

Για τος μαθητές της Β΄ Γυμνασίου που προεταοιμάζονται για τις εξετάσεις του Ιουνίου.
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε άνα διαγώνισμα προσομοίωσης των εξετάσεων του Ιουνίου στα μαθηματικά.

Σύνδεσμος
Θέματα εξετάσεων Β΄ Γυμνασίου.

Συλλογή φωτογραφιών από τα Χανιά μας.

Έχουμε μάθει να βρίσκουμε το γινόμενο δύο φυσικών αριθμών ή δύο δεκαδικών ή ακόμη και κλασμάτων. Είναι καιρός να δούμε πως θα βρούμε το γινόμενο δύο ρητών αριθμών δηλαδή αριθμών που έχουν πρόσημο + ή -.
Τι πρόσημο θα βάλουμε στο γινόμενο, και ποια απόλυτη τιμή;

φυσικοί αριθμοί

ΦΥΣΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ
Φυσικός = Natural   Το σύνολο των φυσικών αριθμών συμβολίζεται διεθνώς με το ” ℕ “
Κάθε φυσικός αριθμός έχει έναν επόμενο και ένα προηγούμενο φυσικό αριθμό,  εκτός από το 0 που έχει μόνο επόμενο.

Προσέγγιση του μήκους κύκλου με τη βοήθεια της περιμέτρου κανονικού ν-γώνου εγγεγραμμένου στον κύκλο.

εφαρμογή

Αγαπητοί μαθητές η εργασία σας για το μήνα Δεκέμβριο αφορά τη Γεωμετρία.

Εργασία 2    http://grafis.sch.gr/public.php?service=files&t=87cd58ee79ef22a3f815d22ff1eec25d

Βάλτε τα δυνατά σας.

Ημερομηνία παράδοσης: Με την επιστροφή στο σχολείο μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.