Σχολικό έτος 2017-2018

Ποιο είναι καλύτερο μονωτικό υλικό το χαρτί, το αλουμινόχαρτο ή ο υαλοβάμβακας

Επίδραση ασπιρίνης, ζάχαρης και απιονισμένου νερού στο χρόνο διατήρησης κομμένου τριαντάφυλλου

Σχολικό έτος 2018-2019

Αυτοκίνητο σκαραβαίος

Αυτοκίνητο κινούμενο με λάστιχο

Περιορίστε τα αποτελέσματα αναζήτησης πληροφοριών χρησιμοποιώντας τη  “Σύνθετη αναζήτηση”

Πως μπορώ να κάνω σύνθετη αναζήτηση

Ενημερωτικό video για την πρόληψη της γρίπης (ECDC-ΚΕΕΛΠΝΟ)

Αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο

Αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο, μηχανές αναζήτησης, στοχευμένη αναζήτηση, αξιοπιστία πληροφοριών στο Διαδίκτυο, ζητήματα πνευματικής ιδιοκτησίας, άδειες διαχείρισης δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας «Creative Commons»

Εκπαιδευτικό βίντεο για προστασία από σεισμούς

Σεισμός, ένα φυσικό φαινόμενο

Δείτε το στο slideshare.net

Tώρα που οι εκτυπωτές 3D είναι φθηνότεροι στην παραγωγή τους, οι ειδικοί προβλέπουν ότι δεν θα περάσει πολύς καιρός πριν γίνει κοινό να έχει κάποιος και στο σπίτι του. Ακόμη και σήμερα, ολοένα και περισσότερες εταιρείες συνειδητοποιούν τις προοπτικές από την εφαρμογή της τεχνολογίας των 3D εκτυπωτών στις δικές τους επιχειρήσεις. Πλέον, οι άνθρωποι εκτυπώνουν αντικείμενα για διάφορες χρήσεις, από τις κατασκευές και τις ιατρικές συσκευές, μέχρι και αντικείμενα αποκλειστικά για διασκέδαση. Ιδού μόνο κάποια από τα εκπληκτικά παραδείγματα της τρισδιάστατης εκτύπωσης.

• Tο πρώτο «3D printed» κτίριο στον κόσμο εγκαινιάστηκε στο Ντουμπάι

Εγκαινιάστηκε την περασμένη εβδομάδα και ξεκίνησε να λειτουργεί σήμερα, Τρίτη, το νέο κτίριο που φιλοξενεί τα γραφεία του Ιδρύματος «Dubai Future» στην πόλη του Ντουμπάι και το οποίο αποτελεί το πρώτο «3D printed» στον κόσμο.Η κατασκευή αποτελείται από στοιχεία από σκυρόδεμα, τα οποία έχουν «εκτυπωθεί» τρισδιάστατα από έναν ειδικό, 36μετρο «3D printer» που βρίσκεται στην Σαγκάη της Κίνας. Τα κομμάτια στη συνέχεια μεταφέρθηκαν στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, όπου και συναρμολογήθηκαν.

Το αρχιτεκτονικό γραφείο «Gensler» βρίσκεται πίσω από την σχεδίαση του κτιρίου των 240 τετραγωνικών μέτρων, το οποίο και χαρακτηρίζεται από τα έντονα φουτουριστικά στοιχεία, το εκτυφλωτικό λευκό χρώμα στο εξωτερικό του και τους πολύχρωμους εσωτερικούς του χώρους.Η «Gensler» εκτιμά ότι η μέθοδος της εκτύπωσης, αντί της επιτόπου οικοδόμησης, εξοικονομεί έως και 80% του κόστους εργασίας και μέχρι 60% στα απόβλητα κατασκευών.

Οι αρχιτέκτονες έχουν πειραματιστεί ευρέως με την 3D εκτύπωση σε μεγαλύτερη και μεγαλύτερη κλίμακα, εδώ και αρκετό καιρό, συμπεριλαμβανομένης της κατασκευής περίπλοκων -από σκυρόδεμα- τούβλων. Στην Σιγκαπούρη μάλιστα ετοιμάζουν ήδη 3D-printed ουρανοξύστες.

Τα περισσότερα ωστόσο 3D σχέδια βρίσκονται ακόμη σε πειραματικό στάδιο και έτσι το κτίριο στο Ντουμπάι αποτελεί το πρώτο ανάλογο, πλήρως λειτουργικό, χώρο.

• Οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές έχουν μπει παντού στη ζωή μας. Σε λίγο θα παράγουν και γλυκά και φαγητά. Μια ισπανική start up ετοιμάζεται να παρουσιάσει τον πρώτο τρισδιάστατο εκτυπωτή που θα τυπώνει φαγητό, χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη, φρέσκα υλικά.

Tρισδιάστατος εκτυπωτής σοκολάτας

Η ευελιξία και ο πλήρης αυτοματισμός θα ηγούνται της εμπειρίας εξυπηρέτησης

Οι εταιρείες που συμμετείχαν στην έρευνα βλέπουν ότι, μέχρι το 2030, θα υπάρξει μια πολύ μεγάλη στροφή προς την πλήρη αυτοματοποίηση της καταναλωτικής εμπειρίας.

Η έρευνα προβλέπει ότι οι έξυπνες μηχανές θα αντικαταστήσουν τους ανθρώπους και θα χειρίζονται περίπου τα 2/3 της καταναλωτικής εμπειρίας, τις αποφάσεις που γίνονται σε πραγματικό χρόνο και αφορούν την εμπειρία, αλλά και τις αποφάσεις γύρω από το μάρκετινγκ και τις προωθητικές ενέργειες.

Σύμφωνα με την έρευνα, μέχρι το 2030,

• το 67% της καταναλωτικής εμπειρίας μεταξύ μιας εταιρείας και των καταναλωτών που χρησιμοποιούν κάποια ηλεκτρονική συσκευή θα γίνεται εξ’ ολοκλήρου από έξυπνες μηχανές σε αντίθεση με ανθρώπους, που υπερισχύουν σήμερα.
  • Επίσης, μέχρι το 2030, το 69% των αποφάσεων γύρω από την καταναλωτική εμπειρία θα λαμβάνονται αποκλειστικά από έξυπνες μηχανές.

«Γίνεται ολοένα και πιο ξεκάθαρο πως την επόμενη δεκαετία θα υπάρξει ραγδαία ανάπτυξη της σχέσης μεταξύ ανθρώπων και μηχανών», δήλωσε ο Daniel Newman, Principal Analyst και Founding Partner της Futurum Research. «Οι εταιρείες θα πρέπει να βρουν την τέλεια ισορροπία μεταξύ της παροχής μιας ανθρώπινης εμπειρίας, γεμάτης κατανόηση, με τα άμεσα αποτελέσματα που έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια οι καταναλωτές.

Η τεχνολογία θα αποτελέσει τη γέφυρα για μία πιο ανθρώπινη εμπειρία, όσο δεδομένα, analytics, μηχανική μάθηση και τεχνητή νοημοσύνη κάνουν τις μηχανές να λειτουργούν με πιο ανθρώπινο τρόπο, έτσι ώστε να εξυπηρετούν τους καταναλωτές και να φέρνουν υψηλότερη αποδοτικότητα στις επιχειρήσεις».