Ενότητα 20. Από την έξωση του Όθωνα έως το κίνημα στο Γουδί (1909)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενότητα 20. Από την έξωση του Όθωνα έως το κίνημα στο Γουδί (1909)

Φύλλο εργασίας – χρονολόγιο ελληνικής επανάστασης

Συμβουλευτείτε τις ενότητες 7, 8, 9 και 10 του σχολικού βιβλίου της Γ’ Γυμνασίου και συμπληρώστε τον παραπάνω συνοπτικό πίνακα με τα σημαντικότερα γεγονότα από την περίοδο της ελληνικής επανάστασης.

Εξέλιξη του Αγώνα Προσπάθειες συγκρότησης κράτους (κυβέρνησης) Στάση της Ευρώπης και πορεία αναγνώρισης του ελληνικού κράτους
1821 έναρξη της επανάστασης και επικράτηση στη Νότια Ελλάδα Τοπικοί Οργανισμοί

Α’ Εθνοσυνέλευση

1822 Σφαγή της Χίου γένεση φιλελληνικού κινήματος