Πρόγραμμα Χριστουγεννιάτικης γιορτής 2014

• «Χριστός γεννάται δοξάσατε».

Καταβασία Χριστουγέννων από τη Χορωδία του σχολείου μας

• «Βηθλεέμ 2014»:

Απαγγέλλει η μαθήτρια της Β΄τάξης Φιωτάκη Αγάπη.

• «Silent Night»… «Άγια Νύχτα»

• «Στο κατώφλι του νέου χρόνου»:

Απαγγέλλει η μαθήτρια της Β΄τάξης Αντωνίου Βέρα.

• «Τι είναι Χριστούγεννα;»

Προβολή στο πνεύμα των Άγιων Ημερών που διανύουμε.

• «The first Noel»:

Αποδίδεται από τη σχολική Χορωδία.

• « Μια ξεχωριστή ημέρα του μπαρμπα-Γιάννη» :

Θεατρική διασκευή από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Α2, με την    αρωγή της κ. Κανδαράκη Αρτεμισίας, Φιλολόγου.

Μηνύματα αγάπης, κατανόησης και συμπόρευσης στον ανθρώπινο πόνο μεταδίδονται, αβίαστα, στους μαθητές μας που υποδύθηκαν ανάλογους ρόλους.

• « Η Γεννησίς Σου»

Απολυτίκιο Χριστουγέννων σε μία  παρουσίαση από τη χορωδία.

• « Hallelujah»:

Από τη χορωδία του σχολείου μας.

• « Το κοριτσάκι με τα σπίρτα»

Ξαναθυμόμαστε το γνωστό παραμύθι και… αναλογιζόμαστε ποια θα πρέπει να  είναι η στάση ζωής μας απέναντι στον δοκιμαζόμενο άνθρωπο της « διπλανής μας πόρτας».

• «Ύμνος της Αγάπης»:

(Β΄προς Κορινθίους επιστολή Αποστόλου Παύλου).

• «Διόδια»:

(Ακούγονται οι Σταύρος Σιόλας και Φωτεινή Βελεσιώτου)

Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της κ. Χαβιάρα Μαρίας, ζωντανεύει απαράμιλλα τη δύναμη της αγάπης, όταν αυτή δεν είναι κίβδηλη και επιφανειακή.

• «Όπου υπάρχει αγάπη»:

(Στίχοι και Μουσική Στ. Βαρελάς).

Η παιδική χορωδία του συναδέλφου Σπύρου Λάμπρου σκιαγραφεί έναν κόσμο που «αλλάζει σελίδα», με όπλα την αγάπη και την υπέρβαση του αλαζονικού «εγώ» μας.

• «Ένα παιδί χαμογελάει»

Το χαμόγελο ενός παιδιού ομορφαίνει όλη τη γη. Τα παιδιά της χορωδίας το βεβαιώνουν με την ολοζώντανη ερμηνεία τους.

• «So this is Christmas» Celine Dion (with greek subs)
  • ΚΑΛΑΝΤΑ
  • Βυζαντινά
  • Ικαρίας
  • Πανελλήνια Χριστουγέννων
  • Πανελλήνια Πρωτοχρονιάς

Η γιορτή αυτή είναι μία προσφορά των μελών της χορωδίας του Γυμνασίου μας, με τη συνδρομή, βέβαια, και την καίρια συμβολή των υπευθύνων καθηγητριών τους,  σε όλους τους συμμαθητές, τις συμμαθήτριες, τους γονείς και τους φίλους τους.

Είναι μία «πινελιά» ελπίδας, αισιοδοξίας και ζεστασιάς στους  «κρύους»  χειμώνες που διανύει η πατρίδα μας και όλοι μας.

Τα παιδιά μας τραγουδούν, χορεύουν και δραματοποιούν σε μία προσπάθειά τους να μεταδώσουν τη βεβαιότητα  της επίλυσης του σύγχρονου ανελέητου αδιεξόδου, που βιώνει ο πλανήτης μας, μέσα από το πρίσμα της Τέλειας Θείας Αγάπης.

Νιώθουμε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ. Κουκοyβίνη, που αθόρυβα και αποτελεσματικά προσφέρεται πάντα, όποτε και όταν τού ζητήσουμε τη βοηθειά του.

Επίσης, τον κ. Κεραμάρη, που ακούραστα «ανεβάζει»  όλες τις γιορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας στο διαδίκτυο, προβάλλοντας, πάντα, πλούσιο φωτογραφικό υλικό από αυτές.

Τη Διεύθυνση και την Υποδιεύθυνση καθώς και όλους τους αγαπημένους συναδέλφους μας που με την κατανόηση, την υπομονή και τη διακριτικότητά τους συνετέλεσαν στο να γιορτάσουμε και φέτος όλοι μαζί, τραγουδώντας, τα Χριστούγεννα του 2014.

Χαβιάρα Μαρία, Κανδαράκη Αρτεμισία,  Μερκούρη Ελισσάβετ.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΑΤΕΑΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Χριστουγεννιάτικης γιορτής 2014

Καλημέρα κόσμε!