ΜΕΡΙΣΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Σχολική διαρροή

Μάι 201921

Αυτό το άρθρο σχολιάζει την έρευνα που σχετίζεται με την πρόωρη εγκατάλειψη του σχολείου ή τη “σχολική διαρροή” στην Ελλάδα. Παρέχει πληροφορίες για την κατάσταση της εκπαιδευτικής πολιτικής στην Ελλάδα, ασχολείται με θέματα κοινωνικών ανισοτήτων και εστιάζει στο διαρκώς αυξανόμενο φαινόμενο της σχολικής διαρροής στη χώρα. Οι εκπαιδευτικές ανισότητες, όπως αυτές εκφράζονται μέσα από τη σχολική διαρροή, φαίνεται να επιμένουν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και να σχετίζονται με τα ειδικά τοπικά χαρακτηριστικά.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική διαρροή

Ψυχολόγοι στα Δημοτικά σχολεία

Μάι 201921

Το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε ότι ξεκινά άμεσα το πρόγραμμα πρόσληψης ψυχολόγων σε ομάδες Δημοτικών σχολείων, αποτελούμενες από πέντε σχολικές μονάδες η καθεμία.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψυχολόγοι στα Δημοτικά σχολεία

Ο ρόλος του ψυχολόγου στην πρόληψη της εφηβικής παραβατικότητας

Μάι 201921

Ο όρος «εφηβική παραβατικότητα» περιγράφει τη συμπεριφορά που αποκλίνει από τους τυπικούς και άτυπους κανόνες.  Οι παραβατικές συμπεριφορές εμφανίζονται στο σπίτι, στο σχολείο και στην τοπική κοινότητα (π.χ. μέρη συνάντησης των εφήβων, εξωσχολικές δραστηριότητες) και διαφέρουν ως προς τη συχνότητα και σοβαρότητα. Στις περιπτώσεις που η παραβατική συμπεριφορά επαναλαμβάνεται, οι γονείς χρειάζεται να απευθυνθούν σε ψυχολόγο ο οποίος συνυπολογίζοντας την πολυπλοκότητα της παραβατικότητας και τις εξατομικευμένες ανάγκες του εφήβου θα σχεδιάσει την κατάλληλη θεραπευτική παρέμβαση σε συνεργασία με την οικογένεια και το σχολείο, ώστε να αποφευχθεί ο στιγματισμός και η περιθωριοποίηση του εφήβου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ρόλος του ψυχολόγου στην πρόληψη της εφηβικής παραβατικότητας

Ο ρόλος του Ψυχολόγου στην Ειδική Αγωγή

Μάι 201921

O ρόλος του ψυχολόγου στην ειδική αγωγή είναι πολύπλευρος τόσο λόγω της ψυχοσυναισθηματικής υποστήριξης που παρέχει, όσο και των εξειδικευμένων γνώσεων που έχει αναφορικά με την ανάπτυξη των παιδιών.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ρόλος του Ψυχολόγου στην Ειδική Αγωγή

Ψυχολόγοι στα ΕΠΑΛ της χώρας

Μάι 201921

Ανεργία και οικονοµικές δυσχέρειες στο σπίτι, χρήση ουσιών, ακόµα και κακοποίηση είναι τα προβλήµατα που απασχολούν τα παιδιά. Για τη στήριξή τους διορίστηκαν ψυχολόγοι σε 400 λύκεια.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψυχολόγοι στα ΕΠΑΛ της χώρας

Καλημέρα κόσμε!