Οι Αιτωλοακαρνάνες μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «Ευκλείδης» 2017

25 Φεβρουαρίου 2017

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Αιτωλοακαρνανίας  της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας µε μεγάλη χαρά ανακοινώνει ότι 9 μαθητές από το νομό µας διακρίθηκαν στον 77ο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που έγινε το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017.

Συγκεκριμένα διακρίθηκαν ανά τάξη και κατά αλφαβητική σειρά, οι μαθητές:

Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΚΠ/ΡΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΡΟΥΣΙΩΤΙΣΣΑ
ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ
ΚΑΤΣΑΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ-ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟ
ΤΟΜΑΡΙΔΗ ΣΤΕΦΑΝΙ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΓΙΑΝΝΟΚΩΣΤΑΣ ΠΕΤΡΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
ΤΟΜΑΡΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ
ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 6ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Οι παραπάνω μαθητές θα συμμετέχουν στη 34η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜAΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙAΔΑ «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017, στην Αθήνα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές που διακρίθηκαν και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στη συνέχεια της προσπάθειάς τους.

για την Δ Ε του Παραρτήματος Αιτωλοακαρνανίας της Ε Μ Ε

Ο Πρόεδρος                               Η Γενική Γραμματέας

Κωνσταντίνος Αντ. Γιαννακάς           Αναστασία Αρκουμάνη

Αποτελέσματα διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης» 2017

24 Φεβρουαρίου 2017

Ανακοινώθηκαν από την Ε.Μ.Ε. τα αποτελέσματα του 77ου Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού (Π.Μ.Δ.)  στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017.

Για να δείτε τα αποτελέσματα, ανά τάξη, επιλέξτε από τους παρακάτω συνδέσμους:

Β”  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2017

Γ”  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  2017

Α” ΛΥΚΕΙΟΥ   2017

Β”  ΛΥΚΕΙΟΥ  2017

Γ”   ΛΥΚΕΙΟΥ  2017

Σας υπενθυμίζουμε ότι:

Οι επιτυχόντες του 77ου Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», θα διαγωνιστούν στην 34η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ»  που θα γίνει το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στην Αθήνα, στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη στις 09.00 – 12.00 π.μ.

Την Κυριακή 5 Μαρτίου 2017. στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πατησίων 76, είσοδος από Αντωνιάδου) και ώρα 12.00 θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών
α) που θα διακριθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ». και
β) που διακρίθηκαν στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό στα  μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» από το νομό Αττικής

ΠΗΓΗ:http://www.hms.gr/?q=node/1181

Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό»

17 Φεβρουαρίου 2017

Ο διεθνής μαθηματικός διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 52 χώρες. Η Ελλάδα άρχισε να συμμετέχει στον διαγωνισμό από τον Μάρτιο του 2007.

Το Υπουργείο Παιδείας της χώρας μας ενθαρρύνει τους μαθητές να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό

Η φιλοσοφία του διαγωνισμού βασίζεται στην αρχή ότι τα μαθηματικά είναι μία κουλτούρα η οποία πρέπει να παρέχεται σε όλους.

• Ειδικά, επειδή τα μαθηματικά καλλιεργούν την σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους.

Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές από την Β΄ Δημοτικού μέχρι την Γ΄ Λυκείου, ανεξάρτητα από το τύπο ή τη μορφή του Σχολείου τους (Δημόσιο, Ιδιωτικό, κ.λπ.). Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις μαθηματικών και δεν απευθύνονται μόνο σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικά. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να αντιμετωπίσει κανείς τα θέματα του διαγωνισμού.

Το «Καγκουρό», όμως, δεν είναι μόνο ένας ετήσιος διαγωνισμός. Με αφορμή τον διαγωνισμό παράγεται εκπαιδευτικό υλικό που προάγει την γνώση, διαχέει την πληροφορία και καλλιεργεί την σκέψη.

Όλοι οι μαθητές που παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό λαμβάνουν δώρα με ενδιαφέρον εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους, και μια βεβαίωση συμμετοχής.

Επιπλέον, ένας στους έξι διαγωνιζόμενους παίρνει επιπρόσθετα συμβολικά βραβεία με βάση την επίδοσή του. Επίσης, στο μέλλον, κάποια από τα βραβεία του διαγωνισμού θα δίνουν την ευκαιρία σε διακριθέντες μαθητές να παρακολουθήσουν θερινά σχολεία και κατασκηνώσεις στο εσωτερικό ή εξωτερικό.

Για εγγραφή στο διαγωνισμό απαιτείται συνδρομή 12,50 ευρώ. Το ποσό αυτό καλύπτει τα έξοδα του διαγωνισμού, τα δώρα που παίρνουν όλοι οι συμμετέχοντες (των οποίων η αξία είναι μεγαλύτερη από τη συνδρομή) και τα βραβεία των διακριθέντων.

Για να δείτε δείγμα θεμάτων  από τον διαγωνισμό Καγκουρό  κάντε κλικ στο : www.kangaroo.gr

Ημερομηνία διεξαγωγής του διαγωνισμούΣάββατο, 18 Μαρτίου του 2017, στις 09:00 το πρωί

στο 4ο ΓΕ Λ Αγρινίου, Άγιος Κωνσταντίνος “ Αγρίνιο.

Η διάρκειά του είναι 1 ώρα και 30 λεπτά.

Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Κωνσταντίνο Γιαννακά : 2641033375, 2641056777, 6973538272 “ kagiannakas@hotmail.com

Θέματα 2ου Μαθηματικού Διαγωνισμού «Θ. Α. Βαρόπουλος» μαθητών Α΄ τάξης Γυμνασίων Αιτωλοακαρνανίας

6 Φεβρουαρίου 2017

Για να δείτε ή να εκτυπώσετε τα θέματα, επιλέξτε τον σύνδεσμο: ΘΕΜΑΤΑ 2017

Διεξαγωγή του 2ου τοπικού Μαθηματικού Διαγωνισμού «Θ Βαρόπουλος» για τους μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίου

25 Ιανουαρίου 2017

Η  Δ. Ε.  του Παραρτήματος Αιτωλοακαρνανίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (Ε.Μ.Ε.)   διοργανώνει   τον 2ο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Θ Βαρόπουλος» για τους  μαθητές της Α΄ τάξης Γυμνασίων του νομού Αιτωλοακαρνανίας.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 από ώρα 09:00 έως 12:00  σε διάφορα εξεταστικά κέντρα (σχολεία) του νομού μας.

Την ημέρα εκείνη θα διεξαχθεί και ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (ΠΜΔ) στα Μαθηματικά  «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» 2017 για όσους μαθητές διακρίθηκαν στον «ΘΑΛΗ» 2016.

για την Δ Ε του Παραρτήματος Αιτωλοακαρνανίας της Ε Μ Ε

Ο Πρόεδρος                                         Η Γενική Γραμματέας