Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες

Συγγραφέας: ΤΖΙΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 27-12-2021

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και οι μαθητές/τριες του Δ2 στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο,

20211213 12352620211223 124226

ζωγράφισαν τα παράθυρα της τάξης και κατασκεύασαν γιορτινά κηροπήγια.

“Με ασφάλεια κυκλοφορώ”

Συγγραφέας: ΤΖΙΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 21-12-2021

Ολοκληρώθηκε ο Α΄ θεματικός κύκλος των εργαστηρίων δεξιοτήτων «Ευ ζην» με τίτλο: «Με ασφάλεια κυκλοφορώ».

Στο 1ο εργαστήριο δεξιοτήτων οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ2 συζήτησαν τον τρόπο μετακίνησής τους από το σπίτι στο σχολείο, σχεδίασαν τη διαδρομή που ακολουθούν καθημερινά φτιάχνοντας τα κτίρια, τα πεζοδρόμια και ότι άλλο υπάρχει στη διαδρομή, διατύπωσαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν κατά τη διάρκεια της διαδρομής από το σπίτι στο σχολείο, συζήτησαν και έκαναν προτάσεις για να γίνει η μετακίνηση αυτή ασφαλέστερη.

Στο 2ο εργαστήριο δεξιοτήτων, ασχοληθήκαμε με τους κανόνες; Κυκλοφορίας και πως χρησιμεύουν στην καθημερινή μας ζωή. Ως πρώτη δραστηριότητα οι μαθητές/τριες εργάστηκαν ομαδικά και έφτιαξαν το αλφαβητάρι της κυκλοφοριακής αγωγής και στη συνέχεια συνέθεσαν «το αλφαβητάρι της κυκλοφοριακής αγωγής του Δ2», αλληλοσυμπληρώνοντας η μία ομάδα την άλλη. Στη  δεύτερη δραστηριότητα οι μαθητές/τριες χωρισμένοι σε τρεις  ομάδες η 1η ομάδα μελέτησε τον Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας για πεζούς, η 2η τον Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας για ποδηλάτες και η 3η Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας για επιβάτες. Κάθε ομάδα διάλεξε έναν κανόνα και τον ξαναέγραψε ως ποίημα.

Στο 3ο εργαστήριο δεξιοτήτων επισκεφθήκαμε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Άνω Πωγωνίου στο Καλπάκι. Εκεί μας υποδέχθηκαν ο αντιδήμαρχος κ. Γιούνης  Αναστάσιος που μας καλωσόρισε στο χώρο, και ο τροχονόμος του τοπικού Τμήματος Τροχαίας, που μίλησε για τον Κ.Ο.Κ. στους μικρούς μαθητές και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν καθημερινά στον δρόμο. Οι μαθητές/τριες οδήγησαν  αυτοκινητάκια, έμαθαν τις βασικές αρχές της κυκλοφοριακής αγωγής, τα σήματα του ΚΟΚ, πώς πρέπει να συμπεριφέρονται ως πεζοί, ως ποδηλάτες και ως επιβάτες (σε αυτοκίνητα και μέσα μαζικής μεταφοράς) με βιωματικό τρόπο και προσωπική συμμετοχή.

Στο 4ο εργαστήριο δεξιοτήτων ως συνέχεια του προηγούμενου εργαστηριού για την ασφαλή πεζή μετακίνηση, τα παιδιά χωρισμένα σε 4 ομάδες συνέθεσαν την κατασκευή «πεζοί την νύχτα» όπου διαπίστωσαν πως το σκούρο χρώμα πάνω σε μαύρο φόντο δεν διακρίνεται, ακόμη κι αν φωτίζεται.

Ως δεύτερη δραστηριότητα διαβάσαμε το βιβλίο «Καλώς τον κύριο ΚΟΚ» και στη συνέχεια οι μαθητές ατομικά έφτιαξαν σήματα και από τις τέσσερις κατηγορίες σημάτων (Απαγορευτικά, κινδύνου, πληροφοριακά και υποχρεωτικά).

Στο 5ο εργαστήριο δεξιοτήτων με τίτλο «μετακίνηση ως επιβάτης», αρχικά, χωρίστηκαν τα παιδιά σε ομάδες και τους διανεμήθηκε  ένα απλό και κατανοητό κείμενο και τους προτάθηκε να εντοπίσουν στο κείμενο λέξεις και φράσεις που δείχνουν ανάρμοστη συμπεριφορά των παιδιών, να βρουν ποιες από αυτές τις συμπεριφορές είναι επικίνδυνες για την ασφάλειά τους ως επιβάτες και να ξαναγράψουν το κείμενο αντικαθιστώντας τις επικίνδυνες συμπεριφορές με άλλες πιο σωστές. Στη συνέχεια καταγράφηκαν στον πίνακα τα «Όσα πρέπει και δεν πρέπει»  ενός επιβάτη σε αυτοκίνητο ή λεωφορείο.

Στο 6ο εργαστήριο δεξιοτήτων, με θέμα «Ο σχολικός τροχονόμος και ο ρόλος του» οι μαθητές/τριες χωρισμένοι σε ομάδες συνεργάστηκαν και συνέταξαν ερωτήσεις για μια μελλοντική συνέντευξη με έναν σχολικό τροχονόμο. Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν στην τάξη και αλληλοσυμπληρώνοντας η μία ομάδα την άλλη  διαμορφώθηκε οι τελικό  ερωτηματολόγιο. Στη συνέχεια καλέστηκαν οι σχολικές τροχονόμοι του σχολείου μας κ. Γεωργία και η κ. Μερόπη όπου απάντησαν στις ερωτήσεις των παιδιών σχετικά με το επάγγελμά τους και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά διασφαλίζοντας την ασφαλή πρόσβαση των μαθητών στο σχολείου και τους έδωσαν χρήσιμες συμβουλές.

Στο 7ο εργαστήριο δεξιοτήτων δημιουργήθηκε, ως ομαδικό έργο, αφίσα με θέμα:  «Ο δεκάλογος του ποδηλάτη» και πραγματοποιήθηκε η αξιολόγηση του προγράμματος ατομικά από τους μαθητές.

Καλή σχολική χρονιά!

Συγγραφέας: ΤΖΙΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 02-09-2021

Η γραφική ύλη που θα χρειαστείτε για τη νέα σχολική χρονιά!