Brainstorming

Wordle: MoodleFrancais

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Brainstorming

ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚ.ΤΑΞΕΙΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ

Στα  πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού λαμβάνοντας υπόψη την αναγκαιότητα πληροφόρησης των μαθητών/τριών ενόψει των κρίσιμων αποφάσεων για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους καθώς και τη σχετική ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων τους,  το Γυμνάσιο-Λυκ.Τάξεις Κοιλάδας διοργάνωσε Ημερίδα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, με θέμα: «Δρόμοι μετά το Γυμνάσιο».

Στην αρχή η κ. Τσολάκη  Ελένη, καθηγήτρια  Σ.Ε.Π. του Σχολείου,  αναφέρθηκε στην κρισιμότητα της τελικής εκπαιδευτικής και επαγγελματικής επιλογής των μαθητών/τριών καθώς και στα βήματα που πρέπει να κάνουν από πριν.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου  και της Α΄ Λυκείου του Σχολείου, καθώς και οι γονείς και κηδεμόνες τους.

Εισηγητές  της εκδήλωσης ήταν οι:

• Η κ. Γαλάνη  Νίνα, Υπεύθυνη Σ.Ε.Π – Σύμβουλος στο ΚΕ.ΣΥ.Π Λάρισας, η οποία παρουσίασε τη δομή και τη λειτουργία του Νέου Γενικού Λυκείου καθώς και τη δομή των ΣΕΚ
  • Ο κ. Βαρσάμης Αγησίλαος , Διευθυντής 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Λάρισας, ο οποίος παρουσίασε  τη δομή και τη λειτουργία του Νέου Επαγγελματικού Λυκείου και
  • Ο κ. Θέος  Κωνσταντίνος, Γεωπόνος –Τεχνολόγος της  Αβερωφείου  Επαγγελματικής Σχολής ( ΕΠΑ.Σ )Λάρισας , o οποίος  παρουσίασε τη δομή της Σχολής.

Μετά από τις εμπεριστατωμένες εισηγήσεις ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές/τριες και τους γονείς τους.

Η ημερίδα οργανώθηκε από την καθηγήτρια του ΣΕΠ κ. Τσολάκη Ελένη ( πρώην υπεύθυνη  ΓΡΑΣΕΠ  Γυμνασίου Κοιλάδας ) με την στήριξη της Διευθύντριας του Γυμνασίου – Λυκ. Τάξεων Κοιλάδας  κ. Θεοδωροπούλου Ιωάννας και του Συλλόγου Διδασκόντων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚ.ΤΑΞΕΙΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ

Καλημέρα κόσμε!