Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2016 στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε κριτική ανάγνωση του βιβλίου της Αθηνάς Κακούρη “Πριμαρόλια” .

Θέμα του η ζωή στην Πάτρα του 19ου αιώνα με φόντο τη σταφιδική κρίση.

primarolia

2 Ιουνίου 2016 στις 18:11 | Σχόλια & Παραθέσεις (1) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2016 οι μαθητές του Γ1΄ οδηγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΚ του σχολείου μας όπου αναζήτησαν βιβλία και έργα του Διονυσίου Σολωμού. Στη συνέχεια, ακολούθησε κριτική ανάγνωση των έργων του ενώ παρακολούθησαν και απόσπασμα από τους Ελεύθερους Πολιορκημένους, μελοποιημένο από τον Γ. Μαρκόπουλο.

Για το απόσπασμα πατήστε Ο πειρασμός

solomos

2 Ιουνίου 2016 στις 18:02 | Σχόλια & Παραθέσεις (1) | Μόνιμος Σύνδεσμος

Την Παρασκευή 15 Απριλίου και τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας προβλήθηκε στο τμήμα Γ1΄ η κινηματογραφική ταινία “Νύφες” του Παντελή Βούλγαρη. Οι Νύφες είναι βραβευμένη δραματική και ηθογραφική ταινία με θέμα  το ταξίδι 700 γυναικών, Ελληνίδων, Τουρκάλων, Ρωσίδων, από την Κωνσταντινούπολη προς τη Νέα Υόρκη, όπου θα συναντήσουν τους άντρες που πρόκειται να παντρευτούν. Μέσα από την ταινία αυτή οι μαθητές και οι μαθήτριες ήλθαν σε επαφή με την Ελλάδα του 1922 και τις συνθήκες της ζωής την εποχή εκείνη.

Nyfes

Μία πρωτότυπη διαθεματική προσέγγιση του ταξιδιού του Οδυσσέα με βοηθό του τ” άστρα!

Το μάθημα αυτό παρουσιάστηκε από την Ελπινίκη Ταστάνη ΠΕ02 και την Ανθή Αποστολίδου ΠΕ04.01 στους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας που παρακολούθησαν το μάθημα της Οδύσσειας στο τμήμα  Α1΄του 2ου Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, την Τετάρτη 13 Απριλίου 2015. Η ιδέα ήλθε από τον Όμηρο (!!!) αλλά και από τη συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Globe at Night 2016 του  Εθνικού αστεροσκοπείου Αθηνών.

Για το ppt του μαθήματος, πατήστε Τ” άστρα οδηγούν τον Οδυσσέα

stars

Την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2016 και στο πλαίσιο των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο τμήμα Γ1΄ αναλύθηκαν τα “Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη”. Κείμενο και ήχος συνδυάστηκαν μοναδικά με σκοπό οι μαθητές να μπορέσουν να ‘ταξιδέψουν’ στην Ελλάδα του Μακρυγιάννη. Για το μάθημα χρησιμοποιήθηκε ψηφιακό υλικό, το οποίο είναι διαθέσιμο Μακρυγιάννης, Μακρυγιάννης2 και Ηχητικό απόσπασμα

a-makrigiannis

Την Τρίτη 8 Μαρτίου 2016 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1΄ ανακάλυψαν την προσωπικότητα του Όθωνα αλλά και τον άγνωστο – για αυτούς- θεσμό της βασιλείας στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας. Πληροφορίες, κείμενα, γελοιογραφίες  και εικόνες τους μετέφεραν στην άγνωστη αυτή εποχή!

Για το υλικό του μαθήματος πατήστε Όθωνας 1 και Όθωνας 2

amalia

Την Τρίτη 1 Μαρτίου  και την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016  οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1΄ και Γ3΄ αντίστοιχα, ανακάλυψαν την προσωπικότητα και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια μέσα από ένα ειδικό αφιέρωμα. Ακολούθησε μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες εξέφρασαν τις απόψεις τους σχετικά με το πώς η προσωπικότητα ενός ηγέτη μπορεί να επηρεάσει την πορεία του τόπου του.

kapodistrias2

Σας καλωσορίζω στο ιστολόγιο που δημιούργησα με πολλή αγάπη!

Εδώ θα βρίσκετε το υλικό των ψηφιακών μου μαθημάτων, νέα – ανακοινώσεις αλλά και ό,τι άλλο ενδιαφέρον πιστεύω πως πρέπει να μάθετε!

Καλή συνέχεια!