ΝΤΟΛΚΑ ΕΛΕΝΗ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Ψάχνοντας έρχεται η μάθηση…

Φεβ 20185

Αυτός ο εκπαιδευτικός ιστότοπος είναι διαφορετικός από τους άλλους. Εδώ δεν θα βρείτε φωτοτυπίες, θα βρείτε όμως ιδέες που μπορείτε να εφαρμόσετε, μυστικά που με βοήθησαν στην πρώτη μου επαφή με την πρώτη τάξη και τεχνικές που έκαναν τη δουλειά μου ακόμα πιο διασκεδαστική. Πολλά από αυτά που θα δείτε μπορείτε φυσικά να τα εφαρμόσετε και σε άλλες τάξεις.

Καλή περιήγηση!

Παίζοντας με τα γράμματα

Φεβ 201811

Καθώς μαθαίναμε τα πρώτα γράμματα αποφάσισα να υιοθετήσω την ιδέα της Χατσίκου Ιωάννας που βρήκα στην Τάξη Αστεράτη και να φτιάξω μια γραμματοθήκη για κάθε παιδί την οποία θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τόσο στο σπίτι όσο και στο σχολείο. Με κάθε νέο γράμμα σχηματίζαμε φωνούλες αρχικά κι έπειτα λέξεις και έτσι οι μαθητές έκαναν εξάσκηση χωρίς καν να το καταλάβουν. Τα γραμματάκια πλαστικοποιήθηκαν και δόθηκαν στα παιδιά μέσα σε ένα πουγκάκι, το οποίο τα παιδιά είχαν καθημερινά μέσα στην τσάντα τους.

Γιατί να το υιοθετήσετε κι εσείς; Θυμίζει επιτραπέζιο και οι μαθητές δεν βλέπουν την εξάσκηση ως αγγαρεία και συνηθισμένη διαδικασία. Μπορεί να ενταχθεί στα πλαίσια εκπαιδευτικού παιχνιδιού που μπορεί να παιχθεί χωρίς να προκαλέσει αναστάτωση, ακόμα κι όπως κάθονται οι μαθητές ανά δύο. Βοηθά σημαντικά στην ανάλυση και στη σύνθεση συλλαβών και λέξεων.

Πρόγραμμα για τον μούστο

Φεβ 201811

Η πρώτη μας εκπαιδευτική επίσκεψη ως σχολείο πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο της Γης, ένα κέντρο Περιβαλλοντικής και Κοινωνικής Εκπαίδευσης και Ευαισθητοποίησης που φιλοξενείται στους χώρους του κτήματος του Πύργου Βασιλίσσης. Εκεί οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα για το σταφύλι και τον μούστο και ενεπλάκησαν σε αρκετές δραστηριότητες.

Περιπλανήθηκαν στα αμπέλια,ενημερώθηκαν για τον τρύγο, οδηγήθηκαν στο παραδοσιακό πατητήρι, όπου μάλιστα είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εμπειρία όπως αυτή γινόταν στα παλιά χρόνια, έφτιαξαν τα δικά τους μουστοκούλουρα και ενημερώθηκαν για την παραγωγή κρασιού και την εμφιάλωση στους κατάλληλους για τη διαδικασία χώρους.

Γιατί να πάτε;  Πρόκειται για έναν χώρο πολύ καλά οργανωμένο, με προσωπικό που απασχολεί τα παιδιά σε ομάδες και τα φέρνει σε επαφή με πληθώρα δραστηριοτήτων. Η πρακτική προέκταση των δραστηριοτήτων κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον των μικρών επισκεπτών από πρώτη μέχρι έκτη δημοτικού και βοηθά στην αφομοίωση πληροφοριών.

.

Τα βιβλία των γραμμάτων

Φεβ 201811

Τα βιβλία των γραμμάτων είναι μια δραστηριότητα που αναφέρεται και στο βιβλίο του δασκάλου και η οποία μπορεί να ακολουθήσει τη διδασκαλία κάθε γράμματος. Όταν ολοκληρώνουμε τις δραστηριότητες του βιβλίου του μαθητή και του τετραδίου εργασιών υπενθυμίζουμε στους μαθητές τις λέξεις που μας έχουν πει που ξεκινούν από το συγκεκριμένο γράμμα κάθε φορά και τις έχουμε καταγράψει στον πίνακα. Τότε κάθε παιδί διαλέγει τη λέξη που θα ήθελε να ζωγραφίσει. Προσπαθούμε κάθε παιδί να να ζωγραφίσει διαφορετική λέξη. Σε περίπτωση ιδιαίτερα κατά το πρώτο διάστημα, που το παιδί δεν μπορεί να γράψει τη συγκεκριμένη λέξη, την γράφουμε εμείς σε ένα χαρτάκι και ζητάμε από το παιδί να την αντιγράψει όπως την βλέπει πάνω στην ζωγραφιά του. Στο τέλος, συλλέγοντας όλες τις ζωγραφιές των παιδιών, φτιάχνουμε το βιβλίο του γράμματος. Στο τέλος της χρονιάς ξεχωρίζοντας τις ζωγραφιές κάθε παιδιού μπορούμε να φτιάξουμε το βιβλίο της αλφαβήτας για κάθε μαθητή μας, ως αναμνηστικό.

Γιατί να το κάνετε;  Είναι μια δραστηριότητα που χαλαρώνει τα παιδιά και κάνει μια διασύνδεση με το μάθημα της Γλώσσας χωρίς οι μαθητές να χάνουν  το ενδιαφέρον τους. Αν τους τονίσετε και το σκεπτικό, ότι στο τέλος της χρονιάς θα έχουν ένα βιβλίο με δικές τους ζωγραφιές, είναι σίγουρο ότι θα βάλουν όλη την τέχνη τους!