ΝΙΚΗΤΑΚΗ ΕΛΕΝΗ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

«Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο»

Απρ 20216

Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση περιέχεται στην Ιστορία της Γ΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα στον Μικρασιατικό πόλεμο (1919-1922), στην ενότητα «Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο». Μελετούμε  τα πολιτικά λάθη κυβέρνησης- βασιλιά που ώθησαν τους στρατιωτικούς σε επαναστατικό κίνημα και την εντολή της επαναστατικής κυβέρνησης να περάσουν από έκτακτο στρατοδικείο όσοι κρίθηκαν υπεύθυνοι για την καταστροφή.Η εργασία αυτή αξιοποιεί τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στη διδασκαλία της και στην πολυτροπική προσέγγιση της  γνώσης,  καθώς οι μαθητές μας  οδηγούνται στην κριτική αναζήτηση και τον χειρισμό  πληροφοριών με στόχο τη  διευκόλυνση της πρόσβασης στο υλικό μάθησης με οπτικοακουστικό υλικό, ppt και διαδραστικούς  χάρτες.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Εξελίξεις σε Ελλάδα και Τουρκία μετά τον Μικρασιατικό πόλεμο»

Ο Ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως και τις αρχές του 19ου αι.

Απρ 20216

Ο Ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως και τις αρχές του 19ου αι.

Σε αυτό το κεφάλαιο θα εξετάσουμε:

• τις μεταβολές που έγιναν στους κόλπους του ελληνισμού από τα μέσα του 18ου αιώνα
  • τις επαναστάσεις των ετών 1820-1821 στην Ευρώπη
  • την ελληνική επανάσταση στο πολιτικό πλαίσιο της εποχής της
  • την έκρηξη της ελληνικής επανάστασης, αρχικά στις Ηγεμονίες
  • τα στρατιωτικά γεγονότα της ελληνικής επανάστασης στο νότιο ελλαδικό χώρο
  • τις πρώτες απόπειρες των Ελλήνων να συγκροτήσουν κρατικούς θεσμούς
  • τις σχέσεις των επαναστατημένων Ελλήνων με την Ευρώπη
  • τις εξελίξεις που οδήγησαν στην αναγνώριση της ελληνικής ανεξαρτησίας
  • τα ευρωπαϊκά επαναστατικά κινήματα του 1830 και του 1848…..       περισσότερα
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Ελληνισμός από τα μέσα του 18ου αι. έως και τις αρχές του 19ου αι.
Ιούλιος 2024

Σαν σήμερα

18/7/1922: Με απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης, κηρύσσεται η αυτονομία της Μικράς Ασίας, μετά το ναυάγιο των διαπραγματεύσεων για την υπογραφή συμφωνίας ανακωχής μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.