Χριστούγεννα στο Καρπενήσι

Αν ο Άι Βασίλης επέλεγε ένα μέρος στην Ελλάδα για να ζήσει έστω και για λίγες ημέρες εκτός του Ροβανιέμι, τότε σίγουρα θα ήταν ένα ξύλινο σαλέ στις ελατοσκέπαστες κορφές του Βελουχίου, ένα από τα πέντε πιο καθαρά μέρη της υφηλίου σύμφωνα με την Ουνέσκο. Αυτό θα σας το επιβεβαιώσει και το καθάριο βλέμμα των ντόπιων στα τριγύρω χωριά που θα σας φιλέψουν ντόπιο τσίπουρο ή ένα ποτηράκι από το μυστικό ντόπιο βάλσαμο τους, το Μούρο. Ένα απόσταγμα από μαύρα μούρα που φτιάχνουν τους θερινούς μήνες για τους ζεσταίνει τους χειμερινούς. «Γιατί εδώ ψιλά μόνο το τζάκι δεν φτάνει», θα σας πουν χαμογελώντας. Το Καρπενήσι, όμως έχει ακόμα ένα μυστικό να σας εμπιστευτεί δίπλα τόσο στους παραδοσιακούς ξυλόφουρνους, οσο και στα design τζάκια των νέων ξενώνων του. Τόσα χρόνια που έχει συνηθίσει να υποδέχεται τους κουρασμένους των πόλεων, ξέρει τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε για να γυρίσουμε πίσωv διαφορετικοί: το ελατόμελο που η γλύκα του μένει στα χείλη και μεταφέρεται στα λόγια, την ευλογία της  Παναγίας της Προυσιώτισσας, το λευκό παρθένο χιόνι που ομορφαίνει τη πλάση, τα φαράγγια που χωράνε όλους τους καημούς, περήφανα άλογα για να εξερευνήσουμε το δάσος, ντόπια κρέατα που λιώνουν στα πήλινα σκεύη πριν προσγειωθούν στο τραπέζι μας και μπαλκόνια που αιωρούνται την αυγή πάνω από την πυκνή ομίχλη.

Αν έχετε παιδιά τότε πρέπει να περάσετε από την κεντρική πλατεία της πόλης του Καρπενησίου για να παίξουν, να δοκιμάσουν ντόπια γλυκά, αλλά και να δοκιμάσουν τις επιδόσεις τους στο πατινάζ μιας και φέτος όπως και πέρυσι έχει στηθεί παγοδρόμιο για μικρούς και μεγάλους.

Αν ο καιρός το επιτρέψει, να βάλετε τα παγοπέδιλα και να ανεβείτε στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βελουχίου που βρίσκεται στη θέση Διαβολότοπος. Οι φίλοι του σκι, αρχάριοι ή προχωρημένοι έχουν στη διάθεσή τους 11 πίστες υψηλών προδιαγραφών, για να ανταποκρίνονται σε κάθε βαθμό δυσκολίας ή εμπειρίας. Απέχει μόλις 10 χλμ. από την πόλη του Καρπενησίου.

πηγη: http://www.arttravel.gr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα στο Καρπενήσι

Καλό μήνα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό μήνα

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!