Γεώργιος Βιζυηνός 1849-1896

Την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016 στο Γυμνάσιο Σμίνθης πραγματοποιήθηκε μία εκπαιδευτική δράση τιμής για τα 120 χρόνια από το θάνατο του Γεώργιου Βιζυηνού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄γυμνασίου, με αφορμή το απόσπασμα<< Στο χαρέμι>> του διηγήματος του Γεώργιου Bιζυηνού ’’Το μόνον της ζωής του ταξείδιον΄΄, που SAM_0828βρίσκεται στο βιβλίο κειμένων της Νεοελληνικής λογοτεχνίας της Γ΄γυμνασίου,   εργάστηκαν ομαδικά για την παρουσίαση των πολιτισμικών στοιχείων, πληροφοριών και εικονογραφικού υλικού για τη ζωή στην Κωνσταντινούπολη στα τέλη του 19ου αιώνα, που προκύπτουν μέσα από την ανάγνωση του διηγήματος. Επίσης δραματοποίησαν το διήγημα σε διασκευή Κώστα Πούλου με τη σύμπραξη   μαθητών της  Β’ τάξης. Η δραματοποίηση   πλαισιώνονταν από τη ζωγραφική αναπαράσταση του διηγήματος, έργων των μαθητών. Πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του Γεώργιου Βιζυηνού έδωσε ο κ. Μουσόπουλος Θανάσης, συντονιστής του Δικτύου Λόγου και Πράξης με την ομιλία του με θέμα ‘’Τα ταξίδια του Γεώργιου Βιζυηνού στο χώρο και στο χρόνο΄΄, ενώ υπήρχε και φορητή έκθεση ντοκουμέντων από τη ζωή και το έργο του Βιζυηνού του Δικτύου.

Μεγάλο μέρος της δράσης παρακολούθησε το Γυμνάσιο Διστόμου, του νομού Βοιωτίας, που πραγματοποίησε επίσκεψη στη Σμίνθη στα πλαίσια σχολικής εκδρομής.

Υπεύθυνη των δράσεων των μαθητών καθώς και της εκδήλωσης τιμής του Γεώργιου Βιζυηνού, η καθηγήτρια Βαγιανού Ελισσάβετ.

.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεώργιος Βιζυηνός 1849-1896

Καλημέρα κόσμε!