Χειροποίητες μετα….μορφώσεις!!

Ιδέες για κατασκευές για μικρούς και μεγάλους

Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση για παράθυρα.

Ιαν 20194

Αντί να περιμένουμε το χιόνι για να δημιουργήσουμε χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα μπορούμε να ζωγραφίσουμε με τέμπερες τα παράθυρα του σχολείου μας…… Μην ανησυχείτε καθαρίζουν πολύ εύκολα.

από κάτω από: Χριστούγεννα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση για παράθυρα.

Χριστούγεννα

Ιαν 20194

Τα Χριστούγεννα είναι η αγαπημένη γιορτή μικρών και μεγάλων. Παρακάτω θα βρείτε διάφορες προτάσεις για χριστουγεννιάτικα ημερολόγια, κάρτες, γούρια και διάφορες κατασκευές για αυτές τις γιορτινές μέρες, για το σχολείο αλλά και για το σπίτι.

από κάτω από: Χριστούγεννα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα

Πλανήτες…συνέχεια

Ιαν 20194

Ένας τρόπος για να έχουν τα παιδιά ότι έμαθαν για το διάστημα και τους πλανήτες συγκεντρωμένα, είναι η κατασκευή ενός lap book. Παρακάτω μπορείτε να δείτε ενδεικτικά τι μπορεί να περιλαμβάνει.

από κάτω από: Διάστημα στο Νηπιαγωγείο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πλανήτες…συνέχεια

Πλανήτες

Ιαν 20194

Ένα από τα αγαπημένα θέματα των παιδιών με τα οποία ασχολούμαστε στο νηπιαγωγείο είναι το διάστημα.

Τι ποιο ωραίο λοιπόν να υπάρχει μία “γωνιά” στην τάξη με το εσωτερικό ενός διαστημόπλοιου!

Χρώματα παντού!

Ιαν 20194

Στα πλαίσια εκμάθησης των χρωμάτων κάναμε το πείραμα με τα γνωστά χρωματιστά καραμελάκια, τα οποία τα βάλαμε γύρω γύρω σε ένα πλαστικό πιάτο, ρίξαμε ζεστό νερό και ….. ένα ουράνιο τόξο άρχισε να εμφανίζεται!!

Ένας άλλος τρόπος να δουν τα παιδιά πως αναμειγνύονται τα χρώματα είναι να βάλουμε σε πλαστικά διαφανή ποτήρια νερό με χρώμα ζαχαροπλαστικής κόκκινο, κίτρινο, μπλε και πάλι κόκκινο. Αφήνουμε κενά ποτήρια ανάμεσα τους βάζοντας τη μία άκρη από χαρτί κουζίνας στο ένα ποτήρι και την άλλη στο άλλο. Αφήνουμε να περάσουν αρκετές ώρες και….. ιδού το αποτέλεσμα!

από κάτω από: Πειράματα στο Νηπιαγωγείο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χρώματα παντού!

Μορφές τέχνης στο Νηπιαγωγείο

Ιαν 20194

Φέτος μιας και έχω αναλάβει το ολοήμερο τμήμα του Νηπιαγωγείου αποφάσισα να ασχοληθώ με όλες τις μορφές τέχνης και μέσα από αυτή τα παιδιά να πειραματιστούν και να εμπεδώσουν γνώσεις σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα. Είναι ένας τρόπος να περάσουν τα παιδιά πιο χαλαρά και δημιουργικά  το “δύσκολο” ωράριο του ολοημέρου, χωρίς να φορτώνονται με επιπλέον εργασίες.

Αφού λοιπόν μιλήσαμε για τον Καντίνσκυ και είδαμε έργα του, τα παιδιά έφτιαξαν τους ομόκεντρους κύκλους του Καντίνσκυ και αφού τους έκοψαν δημιουργήσαμε ένα κολάζ όπου ο κάθε κύκλος έχει “μεταμορφωθεί” σύμφωνα με τη φαντασία των παιδιών.

Όπως βλέπετε ο κύκλος έχει διάφορες χρήσεις: ρολόι, λουλούδι, στόχος, ο αριθμός οχτώ, μία χελώνα, το γράμμα ρ κ.α.

Στην ίδια λογική με τους ομόκεντρους κύκλους κάναμε τρίγωνα και τα μεταμορφώσαμε σε κάτι διαφορετικό ο καθένας!!

Έγινε μία σκηνή.

Ένας δεινόσαυρος.

Το τρίγωνο σήμα σε ένα δρόμο.

Ένα σημαιάκι σε μια γιρλάντα.

από κάτω από: Τέχνη στο Νηπιαγωγείο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μορφές τέχνης στο Νηπιαγωγείο

Πολλή φαντασία και χάντρες πολύχρωμες, μικρές, μεγάλες κι έτοιμα τα κοσμήματα μας!!

Δεκ 201817

Πλέξιμο με βελονάκι και χάντρες μπορούν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα κοσμήματα!…..Τι λέτε;

Decoupage συνέχεια…

Δεκ 201817

Ένα απλό ξύλο κοπής μεταμορφώθηκε σε ένα όμορφο διακοσμητικό, με πίνακα για να σημειώνετε ότι θέλετε!

Ένας ξύλινος αδιάφορος δίσκος σερβιρίσματος μεταμορφώθηκε με την τεχνική της χαρτοπετσέτας σε έναν διακοσμητικό δίσκο.

Ένα απλό ξύλινο κουτί μεταμορφώνεται….

« Παλιότερα άρθρα

κοσμήματα