All about London – An introduction to English culture

Την παρουσίαση αυτή (All about London) τη δημιούργησα πριν από τρία χρόνια κ από τότε διαρκώς την εμπλουτίζω. Τη δείχνω στους μαθητές μου στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς με σκοπό να γνωρίσουν την αγγλική κουλτούρα κ να μάθουν περισσότερα για τα μνημεία και τις συνήθειες των Άγγλων. Την παρουσίαση φυσικά την προσαρμόζω σύμφωνα με την ηλικία των μαθητών καθώς κάνω μάθημα σε παιδιά από Α’ ως Στ’ τάξης Δημοτικού.

Αξίζει να δείξετε στους μαθητές σας αυτό το χιουμοριστικό βίντεο με την Αγγλική ιστορία σε 10′. Το λεξιλόγιο για παιδιά δημοτικού είναι σχετικά δύσκολο, παρ’όλα αυτά κάτι θα τους μείνει κ σίγουρα θα γελάσουν.

[teachertube 346487]

Στο YouTube θα βρείτε επίσης πολλά βίντεο με ξεναγήσεις στη Βρετανική πρωτεύουσα. Δείτε εδώ ένα βίντεο με τα δέκα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης.

Enjoy!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο All about London – An introduction to English culture

Καλημέρα κόσμε!