ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ  Γ΄ ΤΑΞΗΣ  ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ  ΙΣΤΟΡΙΑΣ  ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ  ΑΘΗΝΩΝ Οι  μαθητές  της  Γ΄ τάξης  στις  30/5/2014  επισκέφτηκαν  το ιστορικό  κτίριο  του  πρώτου  Πανεπιστημίου  του  ανεξάρτητου ελληνικού  κράτους μετά  την  Τουρκοκρατία       Το <<Παλιό  Πανεπιστήμιο >> όπως  χαρακτηριστικά  ονομάζεται ιδρύθηκε  το  1837 και στεγάστηκε στην οικία Κλεάνθους  , που  βρίσκεται στη  βορειοανατολική  πλευρά  της  Ακρόπολης. Τα  παιδιά  ξεναγήθηκαν  στους  χώρους  του  μουσείου και έλαβαν  μέρος  στο  εκπαιδευτικό πρόγραμμα << Πώς  σας ήρθε κατά  νου να σπουδάσετε  επιστήμη>> μαθαίνοντας για  την  ιστορία  του  πρώτου Πανεπιστημίου  Αθηνών, των  σχολών του,των επιστημόνων που  εργάστηκαν σε  αυτό και των  επιτευγμάτων  τους.

Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου

Οι  μαθητές  του Γ΄1  τμήματος   έλαβαν  μέρος  στη  γιορτή  του  σχολείου  μας  για  την  επέτειο  της  25 ης  Μαρτίου 1821  με  το  θεατρικό  δρώμενο : << Οι  γενναίοι  νησιώτες του  1821 >> . Συγχαρητήρια  στους  μαθητές  και  στις  μαθήτριες  που  με  τη συμμετοχή  τους  τίμησαν  τους  ήρωες  – προγόνους  μας100_7941 !Ευχαριστούμε  και  τους  γονείς που  στήριξαν  την  προσπάθειά  μας  και  βοήθησαν  με  τις  ενδυμασίες !

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ- ΝΕΑ ΜΑΘΗΣΗ

Στα πλαίσια του προγράμματος Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης <ΝΕΑ  ΜΑΘΗΣΗ> πραγματοποιήθηκαν οι κάτωθι συναντήσεις :
1) Ημερίδα 17ου και 52ου Δημ. Σχ. Νίκαιας στις 20/2/2014
2) Στο χώρο του σχολείου μας μέσω skype συνδέθηκαν για συζήτηση με την κ. Αρβανίτη Ευγενία καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Πατρών :
α)με θέμα :<ΣΧΟΛΙΚΗ  ΚΑΙ  ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΖΩΗ> η κ.Κωνσταντάκου Δήμητρα ( Α΄1),η κ. Καρλαύτη Μαρία ( Α΄2) και η κ.Διονυσοπούλου Αικατερίνη (ΣΤ΄1 ) στις 31/3/2014.
β) με θέμα <ΓΡΑΠΤΟΣ  ΛΟΓΟΣ ( Ταξιδεύοντας  με  τις  αισθήσεις )>
ο κ. Παντολέων Παντελής ( Β΄1 ) , η κ. Αγγελάκη Ανθή ( Β΄2) και
η κ. Ξανθοπούλου Ελένη ( Γ΄1 ) , στις 2/4/2014.
Υπεύθυνοι προγράμματος : ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Κατσαρός Ιωάννης
η Διευθύντρια κ. Κόντα Παρασκευή

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.