Παι-ζω με αγάπη και φροντίδα για το περιβάλλον!

Λήψη αρχείου

Κυνήγι χαμένου θησαυρού στη φύση με θέμα την ανακύκλωση!

Υγιεινές-ανθυγιεινές τροφές.

Δραστηριότητα εκμάθησης διαχωρισμού των υγιεινών – ανθυγιεινών τροφών. Οι μαθητές μπορούν να κόψουν από διαφημιστικά φυλλάδια των σουπερ μάρκετ, εικόνες και να τις κολλήσουν στην κατάλληλη κατηγορία. Διαφορετικά μπορούμε να έχουμε εκτυπώσει διάφορες εικόνες υγιεινών και ανθυγιεινών τροφών, τις οποίες θα πρέπει οι μαθητές να τοποθετήσουν στην σωστή κατηγορία. Η σελίδα μπορεί επίσης να πλαστικοποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές τοποθετώντας τις εικόνες στην σωστή κατηγορία χρησιμοποιώντας velcro.

Λήψη αρχείου

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: ” Η καλή μας Διατροφή, τρέχει, παίζει, διασκεδάζει και τον κόσμο τον αλλάζει”.

Θεατρικό με θέμα τη Διατροφή και την Άσκηση

Λήψη αρχείου

Παιχνίδι χαμένου θησαυρού με θέμα τη διατροφή και την άσκηση.

Δραστηριότητες με τα αθλήματα

Τα παιδιά μαθαίνουν να διαχωρίζουν τα ατομικά από τα ομαδικά αθλήματα.

20221016 154852

Λήψη αρχείου

Τα παιδιά μαθαίνουν να διαχωρίζουν τα αθλήματα που παίζονται με μπάλα και αυτά που παίζονται χωρίς μπάλα.

20221016 154903

Λήψη αρχείου

Τα παιδιά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν τα αθλήματα/αθλητικές δραστηριότητες, κάνοντας αντιστοίχιση.

20221016 154916 20221016 154928

Τις κάρτες με τα αθλήματα/δραστηριότητες μπορείτε να τις βρείτε στην κατηγορία “κάρτες οπτικοποίησης/ εκμάθησης μαθήματος”.