Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση

Το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση  εδώ διοργανώνει δια ζώσης είτε εξ αποστάσεως δωρεάν σεμινάρια για εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι το πρόγραμμα με τίτλο: “κι αν ήσουν εσύ;”. Πρόκειται για  “πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος”. Διαθέσιμο υλικό εδώ κι εδώ ακριβώς

Τα παιχνίδια στην Αρχαία Ελλαδα

Εξαιρετικό υλικό για όποιον εκπαιδευτικό επιθυμεί να εμβαθύνει στη θεματική των παιχνιδιών στην Αρχαία Ελλάδα υπάρχει στην ιστοσελίδα του μουσείου της Ακρόπολης εδώ. Παράλληλα, το μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, αλλά και το Αρχαιολογικό μουσείο Βόλου,  διαθέτει μουσειοβαλίτσα με αντίγραφα-παιχνίδια από πηλό και ξύλο.

IMG 20220209 111909

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Στη βιβλιοθήκη προγραμμάτων των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων του ΙΕΠ μπορεί κανείς να εντοπίσει το πρόγραμμα με τίτλο: ” Στη Χώρα του Ατ και του Ντοτ”. Πρόκειται για μια σειρά εργαστηρίων, που δημιούργησα , τα οποία απευθύνονται σε παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας . Μέσα από τις περιπέτειες του Ατ και του Ντοτ, τα παιδιά μαθαίνουν βασικούς κανόνες ασφαλούς πλοήγησης.

Στη χώρα του Ατ και του Ντοτ

ASFALEIA STO DIADIKTYO