ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

Screenshot_18

Διασκεδαστική ταινία κινουμένων σχεδίων για μικρά παιδιά,   με θέμα την περιπέτεια του μικρού Νικόλα, όταν χάνει ένα από τα δοντάκια του.

Θα μπορέσει να το ξαναβρεί ή χάθηκε για πάντα;                                                                       Μια διασκεδαστική ταινία κινουμένων σχεδίων για μικρά παιδιά,  που είναι κατάλληλη για προβολή στην τάξη και μας άρεσε πολύ!

Καλή διασκέδαση!

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ , ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.

Το νηπιαγωγείο Χαρακοπιού Μεσσηνίας  και φέτος θα υλοποιήσει,                               πρόγραμμα πρόληψης και διαφύλαξης της στοματικής υγείας, με τίτλο:                                         Χαμογελάστε Παρακαλώ .                                                                     Συντονίστρια του προγράμματος θα είναι η νηπιαγωγός Ελένη-Ξένη Τσούση και θα το παρακολουθήσουν είκοσι νήπια και προνήπια.                                                                                                                                      Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει ενημέρωση παιδιών και γονέων σε θέματα πρόληψης και διατήρησης της στοματικής υγείας,  αλλά επίσης θα προτείνει και τεχνικές αυτοδιαχείρισης του φόβου για τον οδοντίατρο.                                                                           Αυτή την εβδομάδα,  θα οργανωθεί εισαγωγική ενημερωτική συνάντηση γύρω από τους στόχους του προγράμματος, για τους γονείς των μαθητών.

ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ… VIDEO Γ.Γ.Πολιτικής Προστασίας

Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας, είναι ο αρμόδιος κρατικός φορέας ενημέρωσης σεισμού για το κοινό.Το video που ακολουθεί παρέχει μέσα από ένα ενδιαφέρον σενάριο με αγαπημένους ηθοποιούς, πληροφορίες και οδηγίες σεισμικής προετοιμασίας για όλη την οικογένεια!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Screenshot_18

Το νηπιαγωγείο μας κατά την σχολική περίοδο 2016-17, υλοποιεί πρόγραμμα Πολιτικής Προστασίας για τον σεισμό.

Στο νηπιαγωγείο μας, θεωρούμε οτι η σωστή και έγκαιρη ενημέρωση γονέων και παιδιών, γύρω απο τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης καταστροφών απο τον σεισμό, είναι εξαιρετικής σπουδαιότητας λόγω της σεισμικότητας της χώρας μας. Ως εκ τούτου σχεδιάσαμε και υλοποιούμε φέτος, ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σεισμικής ετοιμότητας, ειδικά σχεδιασμένο και προσαρμοσμένο στην νηπιακή ηλικία, στοχεύοντας εκτός απο την ασφάλεια και στην (κατά το δυνατόν) αυτοδιαχείριση, του φόβου απο τους μικρούς μαθητές.

Αντλώντας υλικό απο την ιστοσελίδα του Ο.Α.Σ.Π. και απο τα αποθετήρια  δραστηριοτήτων των Κ.Π.Ε, θα ενημερώσουμε γονείς και παιδιά για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού με έμφαση στην καλή προετοιμασία και την αποφυγή του πανικού.

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης του κοινού, έχουμε ήδη προγραμματίσει ενημερωτική ημερίδα για γονείς στον χώρο του νηπιαγωγείου μας, για τον μήνα Μάρτιο, σε συνεργασία με κλιμάκιο του τμήματος Περιβάλλοντος και προστασίας Φυσικών Καταστροφών του δήμου μας.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και την ενδιαφέρουσα εκδήλωση μας …..προσεχώς!!

Ε.Τ