Η συρταρωτή γέφυρα της Χαλκίδας

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η συρταρωτή γέφυρα της Χαλκίδας
Η κινητή γέφυρα του Ευρίπου.  Την εποχή της κατασκευής της ήταν η μοναδική συρταρωτή γέφυρα στον κόσμο.

Η κινητή γέφυρα του Ευρίπου.
Την εποχή της κατασκευής της ήταν η μοναδική συρταρωτή γέφυρα στον κόσμο.

Η κινητή γέφυρα της Χαλκίδας στον πορθμό του Ευρίπου με 2500 χρόνια ιστορίας είναι το πιο ζωντανό και κομβικό σημείο της πόλης της Χαλκίδας, πρωτεύουσα του νομού Ευβοίας.

Η μηχανολογική αρχή λειτουργίας της γέφυρας, η μελέτη και σχεδίαση των μεταλλικών μερών και του  μηχανολογικού εξοπλισμού της υπήρξαν έργο του Διπλ. Μηχανολόγου-Ηλεκτρολόγου ΕΜΠ Ευθ. Μαλάκη,  Τεχνικού Διευθυντή της ΒΙΟ. Ως σύνολο, το σημαντικό αυτό έργο ήταν καρπός συνεργασίας του Ε. Μαλάκη και του Ομοτ. Καθηγητή ΕΜΠ Θεοδ. Τάσιου – στις αρχές της επαγγελματικής του σταδιοδρομίας –   υπεύθυνου για τη σχεδίαση και μελέτη Πολιτικού Μηχανικού σε μία από τις πρώτες εφαρμογές στη χώρα μας του προεντεταμένου σκυροδέματος.

Το 1963 και μετά από δυόμιση χρόνια εργασιών θα εγκαινιαστεί η νέα ηλεκτροκίνητη γέφυρα του Ευρίπου.

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε  εδώ : Η ΓΕΦΥΡΑ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ .

Δείτε το video : Το άνοιγμα της συρταρωτής γέφυρας της Χαλκίδας  .

Σχετικό άρθρο : Η Παλίρροια του Ευρίπου .

Καλημέρα κόσμε!

Χωρίς κατηγορία 1 Σχόλιο »

© 2024 elenmarkou's blog.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr
RSS άρθρων RSS Σχολίων Σύνδεση