Το Whiteboard.com θα σας λύσει τα χέρια!

To Whiteboard.Chat είναι εκπληκτικά εργαλεία για δασκάλους! Σε αυτό το βίντεο τεχνολογίας, μάθετε πώς να χρησιμοποιείτε πολλά από τα εργαλεία βαθμολόγησης του Whiteboard.Chat, όπως η αυτόματη διόρθωση, ο αυτοέλεγχος και η απλή βαθμολογία. Αυτά τα εργαλεία είναι σημαντικά καθώς συμβάλλουν στην εξοικονόμηση χρόνου για τους δασκάλους. Παρακολουθώντας το παρακάτω βίντεο, θα δείτε επίσης πώς να κατεβάζετε αναφορές βαθμολόγησης, ώστε να βλέπετε εύκολα κατά πόσο οι μαθητές σας κατανόησαν την εργασία που τους αναθέσατε.

Ψηφιακά Εργαλεία που έμαθα στην καραντίνα και ακόμα χρησιμοποιώ!

Στην περίοδο της καραντίνας, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί ανακαλύψαμε τα ψηφιακά εργαλεία, τα οποία εντάξαμε στην διδασκαλία μας, προσπαθώντας να κάνουμε το μάθημα περισσότερο ελκυστικό στους μαθητές μας. Τα εργαλεία είναι πολλά και οι δυνατότητες που προσφέρουν είναι απεριόριστες. Παρακάτω σας παρουσιάζω κάποια από τα ψηφιακά εργαλεία που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ εκείνη την περίοδο και που πλέον αποτελούν μόνιμο όπλο στην εκπαιδευτική μου φαρέτρα:

ThingLink

Eίναι ένα ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο δημιουργίας πολυμεσικού διαδραστικού υλικού. Μέσω αυτού ο εκπαιδευτικός μπορεί να προσθέσει ψηφιακές ετικέτες (tags) πάνω σε εικόνες, βίντεο, αφίσες, παρουσιάσεις, πληροφοριακά γραφήματα (infographics). Οι ψηφιακές ετικέτες περιλαμβάνουν εικόνες, κείμενο υπερσυνδέσμους, ιστοσελίδες, αρχεία, ερωτήσεις συνθήκης, δημοσκοπικές ερωτήσεις, χάρτες, γραφήματα κ.α. Με αυτό τον τρόπο μπορεί μια απλή εικόνα να μετατραπεί σε πολυμεσική, παρέχοντας στους μαθητές πληροφορίες γύρω από αυτήν. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να επιλέγει τα σημεία της εικόνας ή του βίντεο στα οποία θα προσθέσει την εκάστοτε ψηφιακή ετικέτα, δημιουργώντας έτσι μια νοηματική σύνδεση ανάμεσα στο σημείο και το ψηφιακό υλικό που το έχει εμπλουτίσει. Το Thinglink παρέχει επίσης μια εκτενή βιβλιοθήκη με έτοιμες εικόνες 360° που μπορούν να αξιοποιηθούν από τους εκπαιδευτικούς, χωρίς αυτό να αποκλείει τη δυνατότητα μεταμόρφωσης κάποιας εικόνας aρχείου από τους ίδιους. Το πολυμεσικό υλικό μπορεί εύκολα να διαμοιρασθεί μέσω υπερσυνδέσμου ή να ενσωματωθεί με κώδικα σε κάποιο ιστολόγιο ή περιβάλλον ψηφιακής τάξης.

Kahoot

Είναι ένα δωρεάν διαδικτυακό εργαλείο που επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς να δημιουργούν, εύκολα και γρήγορα, παιγνιώδη κουίζ με σκοπό την αξιολόγηση των μαθητών τους σε πραγματικό χρόνο τάξης. Τα κουίζ προβάλλονται στην τάξη και κάθε μαθητής απαντάει σε αυτά μέσα από τη δική του συσκευή (υπολογιστή, τάμπλετ, smartphone).

Book Creator

Eίναι ένα διαδικτυακό εργαλείο ψηφιακής αφήγησης, που επιτρέπει τη δημιουργία ηλεκτρονικών βιβλίων και κόμικς. Τα βιβλία μπορούν να περιέχουν κείμενο, εικόνες, βίντεο από το διαδίκτυο, ηχογράφηση, ενώ δύναται να αποθηκευτούν στη συσκευή σαν e-books ή να δημοσιευτούν διαδικτυακά. Μέσω της εφαρμογής, είναι επίσης δυνατή η ανάγνωση ηλεκτρονικών βιβλίων άλλων χρηστών. Η εφαρμογή παρέχει μεγάλη ποικιλία έτοιμων προτύπων (λογοτεχνικά βιβλία, περιοδικά, εφημερίδα, άλμπουμ, κόμικς), στις οποίες ο χρήστης μπορεί να βασιστεί για τη δημιουργία των δικών του βιβλίων. Τέλος, ο εκπαιδευτικός μπορεί να προσκαλέσει συνεργάτες ή μαθητές για να
δημιουργήσουν μαζί κάποιο βιβλίο ακόμη και σε πραγματικό χρόνο.

Padlet

Είναι ένα Web 2.0 εργαλείο που επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές να συλλέγουν πληροφορίες από το διαδίκτυο και να τις αναρτούν πάνω στο ψηφιακό πίνακα aνακοινώσεων με τη μέθοδο σύρε και τοποθέτησε (drag and drop). Βίντεο, κείμενα, υπερσύνδεσμοι,
εικόνες -και βασικά οτιδήποτε- μπορούν να προστεθούν στο πίνακα ανακοινώσεων και να οργανωθούν όπως θα οργανωνόταν και ένας κανονικός πίνακας ανακοινώσεων γεμάτος από ανακοινώσεις. Οι μαθητές μπορούν ακόμη να ‘ανεβάσουν’ αρχεία που έχουν δημιουργήσει, όπως σημειώσεις μαθημάτων ή εργασίες. Η υπηρεσία επιτρέπει τη κοινή χρήση ενός πίνακα από περισσότερα άτομα ανοίγοντας έτσι
το δρόμο για ομαδοσυνεργατικές εργασίες ή projects. Από την στιγμή που τα παιδιά έχουν δημιουργήσει έναν πίνακα ανακοινώσεων ή αλλιώς τοίχο ανακοινώσεων (wall) μπορούν να μοιραστούν το περιεχόμενο του μέσω των δημοφιλών κοινωνικών δικτύων (Facebook, Twitter, κ.α.), να το εξάγουν ως αρχείο, να το ενσωματώσουν σε ιστολόγια ή blog και-για τους προχωρημένους τεχνολογικά- να το
μετατρέψουν σε έναν QR κωδικό. Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να ελέγξει κανείς το απόρρητο του τοίχου του και να επιλέξει την προσωπική ή περιορισμένη προβολή.

LearningApps.org

Eίναι μια εφαρμογή Web 2.0 που επιτρέπει τη δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων για εκπαιδευτικό σκοπό μέσα από από προεπιλεγμένα πρότυπα. Αυτά τα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν απευθείας σε μαθησιακά υλικά, αλλά και για αυτοδιδασκαλία. Επίσης, μέσα από την επίσημη σελίδα του εργαλείου, μπορεί κανείς να βρει έτοιμο υλικό, που έχει δημιουργηθεί από συναδέρφους του και το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει ως έχει ή να τροποποιήσει.

Πηγή: https://edtech.gr