ΣΚΟΠΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

1. Σκοπός του νηπιαγωγείου είναι η ολόπλευρη και ισότιμη ανάπτυξη των μικρών παιδιών. Τα παιδιά αναπτύσσονται σωματικά (φυσική αγωγή), συναισθηματικά, νοητικά και κοινωνικά. Το νηπιαγωγείο, αμέσως μετά την οικογένεια, είναι ο κύριος φορέας κοινωνικοποίησης. Μέσα από ελκυστικά, κατάλληλα διαμορφωμένα και εμπλουτισμένα περιβάλλοντα, τα παιδιά γνωρίζουν τον κόσμο και αυτό είναι το βασικό κίνητρο για τη μάθηση σε αυτές τις ηλικίες. Για παράδειγμα, περιβάλλοντα ελκυστικά και πλούσια σε ερεθίσματα αποτελούν το υλικό της τάξης. Τα παιχνίδια της αυλής, οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, το εποπτικό υλικό και γενικότερα οι παροχές, που προσφέρονται στο σχολείο αποτελούν και αυτά το περιβάλλον μάθησης, τον κόσμο δηλαδή, ο οποίος διεγείρει τη φυσική περιέργεια του παιδιού και το προκαλεί να μαθαίνει.