ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης παραμονές της 25ης Μαρτίου έφεραν τα Latptop στο σχολείο και ετοίμασαν διάφορες παρουσιάσεις για τους ήρωες του ‘21,

Οι ήρωες του '21
1η Εργασία
ΗΡΩΕΣ 2_016
2η Εργασία

για τις σημαίες της επανάστασης του 1821Οι σημαίες της επανάστασης του 1821_001  και έκαναν αναφορά στις πιο σημαντικές μάχες

2η Εργασία

ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

Για την εργασία αυτή η αφορμή δόθηκε από το μάθημα της Νεοελληνικής  Γλώσσας και συγκεκριμένα από την 10η Ενότητα (“ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ», 4η εργασία, σελ. 75)   σε συνδυασμό με την ενότητα των Μαθηματικών «Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων».

Ρωτήθηκαν συνολικά 98 μαθητές, αγόρια και κορίτσια όλων των τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κασσανδρείας.

Ερωτήματα Έρευνας

• Σε ποιους χώρους γίνονται πιο συχνά τα παιδικά ατυχήματα;
  • Τι είδους ατυχήματα συμβαίνουν τις περισσότερες φορές;
  • Πού οφείλονται αυτά τα ατυχήματα;
  • Τι μπορεί να γίνει προκειμένου να βελτιωθεί η υπάρχουσα κατάσταση;

Στάδια Εργασίας

Πρώτα ετοιμάσαμε το ερωτηματολόγιο μας, χρησιμοποιώντας το ερωτηματολόγιο που υπήρχε στο άρθρο του σχολικού μας βιβλίου εμπλουτίζοντας το με κάποιες δικές μας ερωτήσεις.

Το μοιράσαμε σε όλα τα παιδιά του σχολείου, βοηθώντας τις μικρές τάξεις να το συμπληρώσουν.

Στη συνέχεια συγκεντρώσαμε τα απαντημένα ερωτηματολόγια και δουλεύοντας σε ομάδες  ταξινομήσαμε τα δεδομένα, τα επεξεργαστήκαμε και βγάλαμε τα συμπεράσματα μας.

Τα γραφήματα τα φτιάξαμε  με τη βοήθεια του προγράμματος Microsoft Office Excel.

Τέλος βγάλαμε τα συμπεράσματά μας και κατασκευάσαμε όλοι μαζί μία αφίσα για τα παιδικά ατυχήματα στο σχολείο.

Τα στάδια εργασίας  φαίνονται παρακάτω

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

«  ΠΑΙΔΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ»

Σας παρακαλούμε πολύ να συμπληρώσετε το παρακάτω ερωτηματολόγιο που θα μας βοηθήσει στην έρευνά μας σχετικά με τα παιδικά ατυχήματα.

Τάξη    5      Ηλικία    5              Αγόρι               5     Κορίτσι            5

1. 1.      Σου έχει συμβεί κάποιο ατύχημα πρόσφατα;

Ναι                  5                       Όχι                   5

1. 2.      Τόπος ατυχήματος

Σπίτι     5     Σχολείο  5  Δρόμος  5 Πλατεία  5            Άλλο   5

1. 3.      Είδος ατυχήματος

Πτώση 5              Σύγκρουση με άλλο παιδί  5                         Έγκαυμα  5

Κόψιμο 5                 Άλλο          5

1. 4.      Ατυχήματα στο σχολείο

Στην αίθουσα διδασκαλίας   5     Στους διαδρόμους του σχολείου μας   5

Στην αυλή του σχολείου     5                    Στις πόρτες του σχολείου    5

1. 5.      Αιτίες  ατυχήματος

Δική μου απροσεξία 5                             Απροσεξία άλλου   5

Παιχνίδια με άλλα παιδιά  5                     Σπρώξιμο /Καυγάς  5

Μη τήρηση κανόνων ασφαλείας5

1. 6.      Αποτελέσματα – Συνέπειες ατυχήματος

Γρατσουνιές    5                             Μώλωπες   5                    Διάσειση  5

Στραμπούληγμα 5                                     Σπάσιμο δοντιού / κόκαλου    5

Ράμματα  5                        Έκανα πληγές  5                             Άλλο  5

1. 7.      Χρειάστηκε να επισκεφθείτε τα εξωτερικά ιατρεία ή να νοσηλευτείτε σε νοσοκομείο εξαιτίας του ατυχήματος;

Ναι                  5                 Όχι                   5

1. 8.      Θα μπορούσατε να αποφύγετε το ατύχημα;

Ναι                 5                 Όχι                   5

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθειά σας

Οι μαθητές της ΣΤ΄  Τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου  Κασσανδρείας