Διατροφικές συνήθειες

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας που εκπονείται στις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης και σε συνδιασμό με την διδασκαλία της 6ης και 7ης ενότητας Μαθηματικών της Δ τάξης που αφορά την οργώση και αξιολόγηση πληροφοριών, οι μαθητές εκπόνησαν μία έρευνα σχετικά με τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου. Οι μαθητές αρχικά κατασκεύασαν ερωτηματολόγια με τη χρήση λογισμικού επεξεργασίας κειμένου και έπειτα κατέγραψαν τα αποτελέσματα με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου και παρουσίασαν τα αποτελέσματα με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου. Τα αποτελέσματα ήταν πολύ εντυπωσιακά. Θα δημοσιευτούν στο επόμενο τεύχος της σχολικής εφημερίδας μας “Μαθητική Πυξίδα της Ελούντας”. Μπορείτε όμως να τα δειτε και εδώ   Ακολουθεί εκπαιδευτικό βίντεο για την πυραμίδα των τροφών!

Δοκιμαστικό

αγγηξκκξηγδσσσηγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγ   Του Λασιθιου η στράτα- Χαρούλης