Ένταξη και συνεκπαίδευση μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) Λαμίας, με περιοχή εμβέλειας την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, έχει ως έργο του το σχεδιασμό, την κατάρτιση και την υλοποίηση επιμορφωτικών προγραμμάτων για τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αλλά και γενικότερα ο συντονισμός όλων των μορφών και τύπων της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών καθώς και η εφαρμογή ιδιαίτερων επιμορφωτικών δράσεων.
Στα πλαίσια των πιο πάνω αρμοδιοτήτων του το Π.Ε.Κ. Λαμίας οργάνωσε και σύστασε έπειτα από τα σχετικά αιτήματα Τμήμα Επιμόρφωσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στο Καρπενήσι.
Η διάρκεια του προγράμματος είναι από τις 27 Ιανουαρίου 2016 ως τις 09 Μαρτίου 2016 και υλοποιείται στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Καρπενησίου.

Στις 17 Φεβρουαρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η εισήγηση μου στο ΠΕΚ με θέμα “Ένταξη και συνεκπαίδευση μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες”. Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε όλο το υλικό της εισήγησης.

ΣΤΟΧΟΙ ΕΙΣΗΓΗΣΗΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΟΥΣ

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ