Ready for action! 2023-2024

earth
Οι μαθητές του Ε2 (21o Δ.Σ. Λάρισας), αφού εντόπισαν χρήσιμα μηνύματα στην 5η ενότητα του σχολικού εγχειριδίου με τίτλο “Ready for action!”, δημιούργησαν μία αφίσα με τη χρήση του ψηφιακού εργαλείου https://www.postermywall.com/. Σκοπός τους να ευαισθητοποιήσουν τη σχολική κοινότητα για την προστασία του περιβάλλοντος.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός ΠΕ 06: Ελευθερία Καραγιάννη
Copy of world environment day Made with PosterMyWall 1

At the school canteen (2023 – 2024)

Και επειδή τα comics μας άρεσαν πολύ, οι μαθητές του Ε2 (21ο Δ.Σ. Λάρισας) χρησιμοποίησαν και πάλι το ψηφιακό εργαλείο makebeliefscomix.com για να δημιουργήσουν αυτή τη φορά διαλόγους στο κυλικείο του σχολείου βασισμένοι στις εκφράσεις που εμφανίζονται στο 2ο κεφάλαιο του βιβλίου μας με τίτλο ” School life and feelings”.

Δείγμα της δουλειάς τους μπορείτε να δείτε παρακάτω.

Επιμέλεια: Η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας Ελευθερία Καραγιάννη

Giving directions 2023-2024

Οι μαθητές του Ε2 του 21ου Δ.Σ. Λάρισας δημιούργησαν comics στο ψηφιακό εργαλείο makebeliefscomix,com κάνοντας χρήση των εκφράσεων που διδάχτηκαν “how we can give directions in English” στο 30 κεφάλαιο του σχολικού εγχειριδίου με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Ελευθερίας Καραγιάννη.

Thanksgiving Day (2023-2024)

turkey 1459157 640
Οι μαθητές του Ε2 του 21ου Δ.Σ. Λάρισας, αφού διδάχτηκαν την ιστορία και τις παραδόσεις πίσω από την Ημέρα των Ευχαριστιών, δημιούργησαν ένα συννεφόλεξο με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού ΠΕ 06 Ελευθερίας Καραγιάννη. Αρχικά αναζήτησαν λέξεις για πράγματα που είμαστε ευγνώμονες στη ζωή μας, στη συνέχεια τις αντέγραψαν στο ψηφιακό εργαλείο Word Art  και μετά από τις απαραίτητες μορφοποιήσεις κατασκεύασαν το παρακάτω  συννεφόλεξο.
Thanksgiving

2022-2023 My pet

Στο 1ο μάθημα της 6ης ενότητας με τίτλο ”My pet” οι μαθητές του Δ2 (21o Δ.Σ. Λάρισας) διάβασαν το ποίημα της Chelsea για τον σκύλο της και κλήθηκαν να γράψουν το δικό τους ποίημα για το κατοικίδιό τους. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε ένα ebook κάνοντας χρήση του ψηφιακού εργαλείου Storyjumper

Ξεφυλλίστε το βιβλίο μας στον παρακάτω σύνδεσμο.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Eλευθερία Καραγιάννη

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Is it a dog?

pet

Στα πλαίσια της 6ης ενότητας του διδακτικού εγχειριδίου οι μαθητές του Δ2 του 21ου Δ.Σ Λάρισας κλήθηκαν να περιγράψουν το κατοικίδιό τους, χωρίς να αποκαλύψουν για ποιο πρόκειται. Τα κείμενά τους ανάρτησαν σε συνεργατικό Padlet, στο οποίο οι μαθητές αλληλεπίδρασαν μαντεύοντας το κατοικίδιο και κάνοντας προσθήκη επισήμανσης ”μου αρέσει” στις αναρτήσεις των συμμαθητών τους.

Our school

school

Μία παρουσίαση του σχολείου μας από τους μαθητές του Δ2, με αφορμή το τρίτο μάθημα της πρώτης ενότητας του διδακτικού βιβλίου με τίτλο ” This is my school”. Οι μαθητές, αξιοποιώντας τις γνώσεις που αποκόμισαν με την ολοκλήρωση της πρώτης ενότητας και το ψηφιακό εργαλείο Photo Story 3, δημιούργησαν το παρακάτω βίντεο με φωτογραφίες τους, κείμενο και ήχο.

European Day of Languages

EDL

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, European Day of Languages, στις 26 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές του Δ2 ήρθαν σε επαφή με τα κράτη-μέλη της Ε.Ε. και τις 24 επίσημες γλώσσες αυτής.

Δημιούργησαν στη συνέχεια έναν διαδραστικό χάρτη με το ψηφιακό εργαλείο ThingLink, όπου σε κάθε κράτος-μέλος πρόσθεσαν την επίσημη γλώσσα  αυτού.