ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ

Το Ταξίδι του Οδυσσέα

Μέσω της διδακτικής ενότητας “Το Ταξίδι του Οδυσσέα” τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη ζωή και τις περιπέτειες του Οδυσσέα, να έρθουν σε επαφή με τον γεωγραφικό χάρτη της Ελλάδος ακολουθώντας την πορεία του Οδυσσέα από την Τροία προς την Ιθάκη, να διακρίνουν τα στοιχεία εκείνα που έκαναν τον Οδυσσέα να ξεχωρίζει (υπέρμετρη εξυπνάδα, γενναιότητα, αγάπη για την οικογένεια και την πατρίδα), να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους και να έρθουν σε επαφή με ποικίλες μορφές έκφρασης, να συνεργάζονται και από κοινού να βρίσκουν λύσεις, να εκφραστούν δημιουργικά μέσα από ποικίλες εικαστικές δραστηριότητες και δραματοποιήσεις.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Ταξίδι του Οδυσσέα

Καλημέρα κόσμε!