ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ – ΦΥΣΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

Φυσικοί αριθμοί

θεωρία εδώ.

Φύλλο εργασίας εδώ.

Παρακολουθήστε εδώ για τους φυσικούς αριθμούς και εδώ  και εδώ   και εδώ  .

Παίξτε εδώ για εξάσκηση

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 1Η ΕΝΟΤΗΤΑ – ΦΥΣΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

Λαμπτήρας – Διακόπτης

Πώς λειτουργεί ο λαμπτήρας πυράκτωσης; Ποια η λειτουργιά του διακόπτη; Πάτησε και πειραματίσου εδώ.

Παίξε ένα κουίζ εδώ. Συμπλήρωσε ένα φύλλο εργασίας εδώ.

Καλή περιήγηση!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λαμπτήρας – Διακόπτης

Αγωγοί και μονωτές

Αγωγοί – μονωτές

Τα ελεύθερα ηλεκτρόνια δεν κινούνται με την ίδια ευκολία σε όλα τα υλικά. Η ροή του ηλεκτρικού ρεύματος είναι σε άλλα υλικά ευκολότερη και σε άλλα δυσκολότερη. Τα υλικά, μέσα από τα οποία το ηλεκτρικό ρεύμα ρέει εύκολα, ονομάζονται αγωγοί. Αγωγοί είναι όλα τα μέταλλα, όπως ο σίδηρος, το αλουμίνιο, ο χαλκός αλλά και ο γραφίτης. Πάτησε εδώ.

Τα υλικά μέσα από τα οποία δεν είναι δυνατή η ροή του ηλεκτρικού ρεύματος ονομάζονται μονωτές. Μονωτές είναι το ξύλο, το ύφασμα, το γυαλί και τα πλαστικά. Για την κατασκευή των κυκλωμάτων είναι απαραίτητοι τόσο οι αγωγοί όσο και οι μονωτές. Πάτησε εδώ.

Δείτε  σχετικό βίντεο εδώ.

Mπορείς να διαλέξεις υλικά  για να εξακριβώσεις αν λειτουργούν ως αγωγοί ή μονωτές σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα, αν πατήσεις εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγωγοί και μονωτές

Ηλεκτρισμός – Απλό ηλεκτρικό κύκλωμα

Μέρη ενός απλού ηλεκτρικού κυκλώματος.

περί ... παιδείας - Ένα απλό κύκλωμα.

Κατασκευή απλού ηλεκτρικού κυκλώματος. Βίντεο εδώ. Κατασκεύασε το εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ηλεκτρισμός – Απλό ηλεκτρικό κύκλωμα

ΦΥΣΙΚΗ : ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ

Στατικός Ηλεκτρισμός | Φυσική για...όλους

Τravoltage  πάτα εδώ.

Μπαλόνια πάτα εδώ.

Βίντεο της εκπαιδευτικής τηλεόρασης για τον ηλεκτρισμό εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΦΥΣΙΚΗ : ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ

10 ενότητα Γλώσσας

Γλώσσα 10η Ενότητα :

Επανάληψη στους χρόνους των ρημάτων από την Γραμματική, πατώντας επάνω στη χρωματιστή λέξη.

Διαδραστικά σχολικά βιβλία: Λογισμικό Γλώσσας Ε΄- Στ’ , πατήστε επάνω στα χρωματιστά γράμματα για να μεταβείτε στην αντίστοιχη σελίδα. Περιηγηθείτε στο λογισμικό και παίξτε.

Αφού μελετήσετε τα παραπάνω πατήστε παρακάτω και ακολουθήστε τις οδηγίες φύλλο εργασίας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 10 ενότητα Γλώσσας

Η 25η Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου είναι μέρα εορτής με διπλή σημασία για τους Έλληνες. Είναι θρησκευτική και εθνική γιορτή. Είναι θρησκευτική, γιατί γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και εθνική, γιατί η ημέρα αυτή σηματοδοτεί την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία το 1821.

Με την λέξη Ευαγγελισμός αναφερόμαστε στην χαρμόσυνη είδηση για τον Χριστιανισμό, της επικείμενης γέννησης του Ιησού Χριστού, που δόθηκε από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς την Μαριάμ από την ίδια. Επίσης, με τον ίδιο όρο αναφερόμαστε στην εκκλησιαστική θεομητορική εορτή που τελείται την 25η Μαρτίου προς ανάμνηση του γεγονότος αυτού. Ευαγγελισμός σημαίνει αναγγελία χαρμόσυνης είδησης και ετυμολογικά προέρχεται από το ευάγγελος (=ευ+άγγελος < αγγέλω)

Επίσης, στις 25 Μαρτίου 1821 ξεκίνησε η Ελληνική Επανάσταση ενάντια στην τουρκική σκλαβιά που κρατούσε την Ελλάδα δέσμια για 400 χρόνια. Ήταν η εποχή εκείνη που ωρίμασαν οι συνθήκες και οι καταστάσεις για το ξεσήκωμα του ελληνισμού.

ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ (ΚΟΜΙΚ)

Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΜΕ ΜΟΡΦΗ ΔΙΑΛΟΓΟΥ (κουίζ)

Ιστοριογραμμή Ελληνικής Επανάστασης

Θα αρχίσουμε χαλαρά.

Μελετήστε όσα σας έχω στην ανάρτηση και κάντε ανάγνωση τα κείμενα του βιβλίου της Γλώσσας στο κεφάλαιο 12 που είναι σχετικά με την 25η Μαρτίου.

Η εργασία σας για τις επόμενες δύο μέρες θα είναι να βρείτε πληροφορίες για κάποιον ήρωα της Ελληνικής επανάστασης και να τις γράψετε στο τετράδιο γενικών ασκήσεων (τραβήξτε έπειτα φωτογραφία) ή αν μπορείτε σε ένα αρχείο Word.

Η εργασία σας να είναι μια μικρή παράγραφος.

Στείλτε τις εργασίες στο email μου (φωτογραφία ή αρχείο Word).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η 25η Μαρτίου

Ευχές

Χρόνια πολλά για τις άγιες αυτές ημέρες! Υγεία, ευτυχία και ευημερία σε όλους!

Εύχομαι το 2017 να έχει ευχάριστες στιγμές για όλους μας!

Χριστουγεννιάτικη κάρτα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές