Μουσείο Ακρόπολης επίσκεψη μαθητών

Μαθητές του Δημοτικού μας σχολείου την τελευταία βδομάδα του Μαΐου θα επισκεφτούν το Μουσείο της Ακρόπολης. Ένα μουσείο που έχει σχεδιαστεί για να αναδείξει την ικανότητα των Ελλήνων της Αρχαιότητας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο Ακρόπολης επίσκεψη μαθητών

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού τον Φεβρουάριο στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο Αθηνών. Κατά την επίσκεψή τους εκεί ήρθαν σε επαφή με σπάνια ευρήματα ενώ η ξεναγός βοήθησε πολύ τους μαθητές να κατανοήσουν τον τρόπο ζωής εκείνης της εποχής.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Έθιμα του Πάσχα για το μάθημα της Γλώσσας Ε’ Δημοτικού

Πρόκειται για ένα έθιμο που γίνεται σε διάφορα μέρη της Ελλάδας και πραγματοποιείται και σε ένα χωριό της Χαλκιδικής την Τρίτη μέρα του Πάσχα. Κατά το έθιμο αυτό όλοι οι κάτοικοι από νωρίς το πρωί μαζεύονται στην εκκλησία και αφού τελεστεί η θεία λειτουργία παίρνουν ο καθένας από μία εικόνα και πραγματοποιούν τη μεταφορά τους σε όλο το χωριό (παλαιότερα έφταναν μέχρι ένα παραθεριστικό μέρος σε ακτίνα 10 χλμ). Αφού περατωθεί η περιφορά επιστρέφουν στην εκκλησία και προσκυνούν όλες τις εικόνες που βρίσκονται στον ναό. Είναι ένα έθιμο που κρατά από τα χρόνια της Τουρκοκρατίας και μπορούσαν οι κάτοικοι όλων των χωριών να συναντηθούν και να οργανώσουν τις ενέργειές τους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έθιμα του Πάσχα για το μάθημα της Γλώσσας Ε’ Δημοτικού

Ημερήσια εκδρομή Δημοτικού Σχολείου

Το Δημοτικό μας σχολείο στις 14/5/2019 θα πραγματοποιήσει την καθιερωμένη ημερήσια εκδρομή του σε αυτόν τον πολυχώρο. Οι μαθητές δε θα συνοδεύονται από γονείς γι’ αυτό θα ήταν αναγκαίο οι γονείς να μεριμνήσουν και να εφοδιάσουν τα παιδιά τους με αντιηλιακές κρέμες, καπέλα, ελαφρά ρούχα (και ίσως δεύτερα για τυχόν ατυχίες) καθώς και με κολατσιό και νερό. Ευχόμαστε να περάσουμε μία όμορφη μέρα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημερήσια εκδρομή Δημοτικού Σχολείου

Επίσκεψη στο Πειραματίξ

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού επισκέφτηκαν ένα πολυμορφικό χώρο όπου παρακολούθησαν προγράμματα Φυσικής του σχετίζονται με το “Φως”.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο Πειραματίξ

Καλημέρα κόσμε!