Brainstorming

wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Brainstorming

τραγούδια στο ξενόγλωσσο μάθημα

Ένας ευχάριστος τρόπος να εξασκήσουμε τους μαθητές μας στην ακουστική ικανότητα είναι η χρήση αυθεντικών ακουστικών κειμένων όπως τραγούδια. Ιδιαίτερα ενδιαφέρον θα ήταν αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τραγούδια από καλλιτέχνες που γνωρίζουν οι μαθητές μας πχ Tokio Hotel, Juli κλπ. Το παρακάτω τραγούδι των Juli είναι αργό σε ρυθμό και με αρκετά εύκολο  λεξιλόγιο που έχουν διδαχτεί οι μαθητές , άρα είναι κατάλληλο για αρχάριους.  Οι μαθητές καλούνται να συμπληρώσουν τις λέξεις που λείπουν. Έπειτα μπορούμε να τους δείξουμε κάποιο βίντεο ή να τους αναθέσουμε να βρουν πληροφορίες για το συγκρότημα.

Ich bin in Love

Juli-ich bin in Love

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο τραγούδια στο ξενόγλωσσο μάθημα

Καλημέρα κόσμε!