Ψηφιακά μέσα στο δημοτικό

Σκοπός της ιστοσελίδας αποτελεί η ενημέρωση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών του δημοτικού σχολείου, προκειμένου να μπορούν να μοιράζονται και να αντλούν πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό, αξιοποιώντας διάφορα ψηφιακά μέσα (Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι, ψηφιακά εργαλεία, έτοιμες διδακτικές πρακτικές) για τη διεκπεραίωση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

τάξη παιδιά μαθαίνουν εξ αποστάσεως με εκπαιδευτικό online 179241220

Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί πόροι στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Οι Ανοικτοί Εκπαιδευτικοί Πόροι (ΑΕΠ) αποτελούν μαθησιακές πηγές κυρίως ψηφιακής μορφής και διακρίνονται για την ελευθερία, την ανοικτότητα που προσφέρουν για παραγωγή, χρήση και επαναχρησιμοποίηση τους από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. Η σπουδαιότητά τους δε είναι πολύ σημαντική, μιας και οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν πλούσιο υλικό για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Το Αποθετήριο “Φωτόδεντρο”, τα διαδραστικά σχολικά βιβλία, αλλά και το Ψηφιακό σχολείο είναι κάποιους από τους ΑΕΠ που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στην εξ αποστάσεως σύγχρονη και ασύγχρονη εκπαίδευση. Παρακάτω δίνονται οι διευθύνσεις των ΑΕΠ.

Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία

Ψηφιακό Σχολείο

Αποθετήριο Φωτόδεντρο

Συζήτηση:

Ποια άλλα ψηφιακά μέσα αξιοποιήσατε κατά τη διάρκεια της εξ αποστάσεως σχολικής εκπαίδευσης την περίοδο της πανδημίας και πόσο αποτελεσματικά ήταν καθένα από αυτά;

Διδακτικές πρακτικές για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

• Στο πλαίσιο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας δημιούργησε ένα εγχειρίδιο με διδακτικές προτάσεις για αξιοποίηση στην εξ αποστάσεως διδασκαλία. Μπορείτε να πάρετε αρκετές ιδέες μέσα από αναλυτικά φύλλα εργασίας που παρουσιάζονται, πατώντας τον σύνδεσμο εδώ.

• Ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό διατίθεται και από την πλατφόρμα του Αισώπου. Για να μεταβείτε στα διδακτικά ψηφιακά σενάρια από τον Αίσωπο, κάντε κλικ εδώ.

• Επιπρόσθετες διδακτικές πρακτικές για την εξ αποστάσεως σχολική εκπαίδευση παρουσιάζονται στο παρακάτω βίντεο

Καλοκαιρινές δραστηριότητες

Πώς μπορούμε άραγε να  περάσουμε δημιουργικά τον χρόνο μας το καλοκαιράκι; Στο επισυναπτόμενο αρχείο παρουσιάζονται ενδεικτικές προτάσεις δραστηριοτήτων που μπορούν να αξιοποιηθούν από τα παιδιά και τους γονείς για ένα αξέχαστο καλοκαίρι!!!