Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη

Εγγραφές μαθητών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2018-2019

Οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη θα πραγματοποιηθούν από 2 έως και 18 Μαΐου 2018.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2018-2019 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2012 έως 31-12-2012.

Για την εγγραφή μαθητή στην Α΄ τάξη ο γονέας πρέπει απαραίτητα να προσκομίσει στους Δ/ντές των Σχολείων τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο πρέπει να εκδοθεί το τελευταίο τρίμηνο πριν την εγγραφή του μαθητή στο Σχολείο.
  2. Αποδεικτικό στοιχείο (Unmeldung) απ’ το οποίο να φαίνεται ο μαθητής έχει εγγραφεί στο Δήμο.
  3. Προσκόμιση βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, στο οποίο να φαίνεται, ότι έγιναν τα εμβόλια, που προβλέπονται.

Σχόλιο (1)

Μαυρουδή Αικατερίνη28 Μαΐου 2018 στις 11:29       Απάντηση

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    ενδέχεται μέσα στον Αύγουστο να μετακομίσουμε στο Dusseldorf
    Το παιδί έχει γεννηθεί τον Αύγουστο του 2010 και θα πάει στην Γ΄Δημοτικού, δεν γνωρίζει γερμανικά.
    Εως πότε μπορούμε να κάνουμε εγγραφή και τι χρειάζεται απο εμάς όσον αφορά χαρτιά ή οτιδήποτε άλλο;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων