Γαϊτανάκι

Την Τετάρτη 7 και την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να μάθουν πως χορεύεται το γαϊτανάκι. Την εκμάθηση ανέλαβε η Δρ. Θεατρολογίας κα ‘Αννα Μισοπολίνου, η οποία τους έδειξε τα βήματα του ιδιότυπου αυτού χορού που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της αποκριάς.

Όλα τα παιδιά διασκέδασαν με το γαϊτανάκι και έβαλαν τα δυνατά τους να το μάθουν σωστά για να το χορέψουν το Σάββατο στο αποκριάτικο πάρτυ που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στο χώρο του Σχολείου. Εκεί θα έχουν την ευκαιρία να χορέψουν ξανά, να το δείξουν και στα υπόλοιπα παιδιά ώστε να χορέψουν όλοι και να απολαύσουν το παραδοσιακό αυτό έθιμο της αποκριάς.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Α. Μισοπολίνου και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την πρωτοβουλία αυτή.

Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες  για το γαϊτανάκι εδώ