Ας μάθουμε Γερμανικά!

Εδώ μπορείτε να βρείτε εκπαιδευτικό υλικό κατάλληλο για το μάθημα των Γερμανικών στο δημόσιο σχολείο.

Γερμανία

Ιαν 201830

Γερμανία

Βερολίνο

Βερολίνο: Το Βερολίνο (Berlin) είναι η πρωτεύουσα της Γερμανίας και επίκεντρο της τέχνης, του πολιτισμού και της ιστορίας, λόγω των 175 μουσείων, τις 600 γκαλερί και τις τρεις όπερες. Η πόλη του Βερολίνου συνδέεται με το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, την εποχή της πρωσικής δόξας, και το χάσμα Ανατολής- Δύσης του Ψυχρού Πολέμου. Οι υπενθυμίσεις του παρελθόντος βρίσκονται σκόρπιες μέσα στην πόλη του Βερολίνου. Μέσα από την αναταραχή του περασμένου αιώνα, η πρωτεύουσα έχει αναδειχθεί ως ένα μοναδικό και εναλλακτικό καταφύγιο της τέχνης και του πολιτισμού. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γερμανία

Γιατί να μάθω Γερμανικά; Warum Deutsch?

Ιαν 201812

Η εκμάθηση ξένων γλωσσών σε μικρή ηλικία έχει θετική επίδραση:

• στη μαθησιακή ανάπτυξη και στην
  • ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών.
Ειδικότερα η εκμάθηση πριν από την ηλικία των 12 μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα:

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Γερμανικός Πολιτισμός | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιατί να μάθω Γερμανικά; Warum Deutsch?

Karneval

Φεβ 201720
αφίσα

Υλικό για παιδιά δημοτικού, για την περίδο των Καρναβαλιών. Δύο σελιδοδείκτες, ένα για αγόρια και ένα για κορίτσια.

indianerin_lesezeichen piraten_lesezeichen_2

από κάτω από: Πολιτισμός, Υλικό | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Karneval

Wordle

Μάι 20157