Επίσκεψη στο διαχρονικό μουσείο Λάρισας και στην ιατρική σχολή.

Τα παιδιά στα πλαίσια του προγράμματος “Πολιτιστικές διαδρομές” είδαν εκθέματα από την εποχή του Ιπποκράτη, το θεό Απόλλωνα και το θεό Ασκληπιό. Ξεχωριστή θέση κατέχει η υποενότητα που πραγματεύεται την παρουσία των δύο αρχαίων θεάτρων στη Λάρισα, Α΄ και Β΄, που υπήρξαν τόποι θεατρικών δρώμενων, μουσικών αγώνων, θηριομαχιών και μονομαχιών, αλλά πιθανότατα και χώροι συνέλευσης του Κοινού των Θεσσαλών, σηματοδοτώντας τη δημόσια ζωή της πόλης.Στην ιατρική σχολή παρακολούθησαν ταινία με τον Ιπποκράτη, άκουσαν τους χτύπους της καρδιάς με το στηθοσκόπιο και είδαν στο μικροσκόπιο κύτταρα από σταγόνες αίματος.Ευχαριστούμε την αρχαιολόγο κα Τσιάκα για την όμορφη ξενάγηση και τον πρόεδρο του συλλόγου “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα” κο Χαλιαμπάλια για τη βοήθεια στον συντονισμό των επισκέψεων.

Φωτογραφία της Elisabet Antoniou.