Πρώτοι αιώνες του Βυζαντίου- 4ο Επάλ Καλαμάτας

Τη φετινή χρονιά στο μάθημα της ιστορίας της Α΄ λυκείου Επάλ και με τη βοήθεια της πλατφόρμας moodle και των εργαλείων της  σκοπεύουμε να σταθούμε λίγο περισσότερο στα χρόνια της ίδρυσης της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Η επιλογή του συγκεκριμένου κεφαλαίου έγινε για να τονιστεί ο ιδιαίτερος χαρακτήρας του βυζαντίου. Πρόκειται για μια πολυεθνική αυτοκρατορία, πολύγλωσση και πολυπολιτισμική, η οποία ωστόσο κατάφερε και άντεξε στο χρόνο χάρη στους συνδετικούς τις άξονες: ρωμαϊκή παράδοση, ελληνική γλώσσα και ορθόδοξος χριστιανισμός. Οι πρώτοι αιώνες εξάλλου δείχνουν τη μετάβαση από τον  ειδωλολατρικό κόσμο στο ορθόδοξο χριστιανισμό και πως αυτοί οι δύο κόσμοι πέρασαν από το στάδιο της βίαιης ή όχι σύγκρουσης στην αλληλεπίδραση. Παράλληλα γίνεται λόγος στην εμφάνιση του Ισλαμισμού. Με λίγα λόγια, η εμβριθής μελέτη τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο μπορεί να προβληματίσει τους μαθητές πάνω στα θέματα της πολυπολιτισμικότητας, μεταβατικότητας και θρησκευτικού φανατισμού, ζητήματα που μάλλον είναι επίκαιρα και στην εποχή μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρώτοι αιώνες του Βυζαντίου- 4ο Επάλ Καλαμάτας

Καλημέρα κόσμε!