ΤΑ ΖΩΑ

Στις 4 Οκτωβρίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Συνηθίζουμε στο Νηπιαγωγείο να αναφερόμαστε σε αυτήν την ημέρα και να συζητάμε με τα παιδιά για τα ζώα και τα δικαιώματά τους. Αφού συζητήσουμε για τα ζώα στη συνέχεια βλέπουμε στο You tube video για τα ζώα. Βλέπουμε ζώα του δάσους, της ζούγκλας, της φάρμας. Με αφορμή το video τα παιδιά αναγνωρίζουν ή γνωρίζουν διάφορα ζώα με τα ονόματά τους.

Στη συνέχεια φτιάχνουμε ένα εικονολεξικό και παίζουμε ένα παιχνίδι:

1.ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΜΕΓΕΘΥΝΤΙΚΟ ΦΑΚΟ “ΒΡΕΣ  ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ”

• Παιχνίδι “εξερεύνησης” και παρατηρητικότητας με θέμα τα ζώα. Κάθε παιδί χρησιμοποιεί έναν μεγεθυντικό φακό για να βρει το όνομα του ζώου και να το γράψει (με τη βοήθεια της νηπιαγωγού) στο σωστό πλαίσιο

B1(5)

Κατηγορίες: Δραστηριότητες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΖΩΑ